Buzdolabına Koymasanız da Olacak Yiyecekler

Yutgitsin Ekibi 01.06.2018

Marketten geldiniz, taze taze her şeyi buzdolabına yetiştirme derdindesiniz ama o da ne? Buzdolabınız tıkış tıkış! Neyse ki alışveriş sepetinizdeki bazı şeyler buzdolabına girmeden de mutlu mesut yaşayabiliyor.

  • Domates

Domates, uzun süre (haftalarca) saklanmayacaksa buzdolabında beklemeye ihtiyacı olmayan sebzelerden. Hatta buzdolabı, domatesin içindeki rayihaların kaybolmasına bile sebep oluyor.
  • Elma

Elma da domatesle hemfikir. Yine haftalarca saklamak niyetinde değilseniz lezzet ve doku kaybı yaşamamak için buzdolabında saklamayın. O nefret ettiğiniz kumlu kumlu elmaların sorumlusu çoğu kez elma değil, buzdolabı.
  • Soğan

Çürümeye ve filizlenmeye başlayan soğanların sorumlusu oda sıcaklığı değil, onları uzun süre kullanmamanız. Soğanın buzdolabında saklanmasının tek etkisi, bütün dolabın soğan kokması. Aynı durum sarımsak için de geçerli. Yapmanız gereken, tercihen kese kağıdında ve güneş görmeyen bir dolapta saklamak.
  • Ketçap

Fast food restoranlarındaki ketçaplar neden dolapta durmaz? Çünkü gerek yok! Ketçap, içindeki sirke sayesinde açıldıktan sonra bile bozulmadan saklanabilir.

  • Muz

Kararmaması için buzdolabı koyduğunuz muzların daha da hızlı karardığını biliyor muydunuz? Tropik ve sıcak seven bir meyve ile karşı karşıyayız, düşününce mantıklı geliyor değil mi?
  • Bal

Gerçek bal kristalleşmez yalanına inanmayın; kristalleşme tamamen balın çiçek veya çam balı olması, baldaki hava kabarcığı ve polen miktarı ile ilgili. Ama şu bir gerçek ki soğuk, balın kristalleşmesini hızlandırır. Uzun lafın kısası, balın da buzdolabında saklanmasına gerek yok.
  • Turşu

İkisi de doğal birer koruyucu olan tuz ve sirke ile dolu turşu, son kullanma tarihine kadar oda sıcaklığında saklanabilir.
  • Soya sosu

Soya sosu aşırı tuzludur. Tuz doğal bir koruyucudur. O halde nedir? Soya sosu oda sıcaklığında mışıl mışıl sizi bekler.
  • Ekmek

Evet, ekmeği dolaba koymak sizi cezbediyor, biliyoruz. Ama buzdolabının atmosferi evinizin kalanından daha kurudur. Ekmeğinizi tüm nemini buzdolabının kuru atmosferine bırakıp kendini feda etmesini istemiyorsanız onu oda sıcaklığında saklayın.
  • Patates

Patatesin içindeki nişasta soğukta şekere dönüşmeye ve patatese nahoş tatlar vermeye başlar. Patatesleriniz, ışık görmeyen bir kese kağıdında, soğanlarınızla arkadaşlık etmek istiyor.
Kaynak: http://allyou.com/

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.