Bütün Olay Adım Atmak Değil, Yanlış Yürüyor Olabilirsiniz.

Venüslüler Ekibi 27.05.2018

"Ya işte bir adımı diğerinin önüne atıyoruz, yol boyunca tekrarlıyoruz. Ne var ki bunda?" demeyin. O da yanlış yapılabiliyor.

Yürümek... Hani takriben 1 yaşından beri yaptığımız, sadece düz ayakkabılarla değil, topuklularla bile üstesinden gelebildiğimiz bir şey. Nasıl yanlış yapılabilir ki? Giyinip yürümek dışında pek bir şey yapmadıkları için mankenleri bile küçük gören insanlar var bu dünyada; onlar bile yanlış yürüyor olabilirler mi yani?
İnsan bazen gerçekten hayret ediyor.


Fitness amaçlı yürüme ve yarışlara hazırlanma alanında danışmanlık veren Ken Mattsson, yürüyüş yapan pek çok kişinin aslında maksimum verimi sağlamadığını ve kendilerini sakatlayabileceklerini belirtiyor. En sık yapılan beş yanlış da bunlarmış:
1. Yanlış duruş

Yürürken başınızı öne eğiyor ve önünüzü görmek için omuzlarınızı geri itiyor olabilirsiniz. Bu durum dengenizi bozmakla kalmaz, sırtınıza da gereksiz bir yük bindirip zarar verir. Yürürken dikkat edin, başınızı eğmeye ya da çenenizi kaldırmaya başladıysanız duruşunuzu düzeltin. Bildiğiniz gibi, göbek içeri, göğüs dışarı, alın dik.


2. Sallapati yürüyüş

En sık yapılan yürüyüş hataları, dev adımlar atmak, kolları fazla savurmak ve ayakları yere çok sert basmak şeklinde tarif ediliyor. Bu yürüyüş tarzı hem yavaşlamanıza neden olur hem de bileklerinize zarar verebilir. Kollarınızı kontrol altında tutmak için dirseklerden 90 derece kırmanız ve vücudunuza yakın tutmanız öneriliyor. Ayrıca adımlarınızı saymanız ve yere ne kadar sert bastığınızı kontrol etmeniz de öneriler arasında.
3. Fazla ağırlık taşımak

Hayır, fazla kilolarınızdan bahsetmiyoruz. Sırtınızda devasa bir çanta, ayaklarınızda yürüyüşe uygun olmayan ayakkabılar ve üzerinizde ağır bir mont varsa, performansınızın düşmesi çok daha kolay oluyor. Daha hafif giysiler ve su şişenizi taşıyacağınız küçük, hafif bir sırt çantası size yeter.

4. Hızlı başlayıp çabuk durmak

Yürüyüşe hızlı adımlarla başlamak yerine daha yavaş bir başlangıç yapıp ritminizi ilerleyen dakikalarda yükseltmeniz öneriliyor. Yürüyüşü sonlandırırken de kademeli olarak yavaşlamanız ve kendinizi koltuğa bırakmadan önce kaslarınızı biraz esnetmeniz gerekiyor. Hızlı başlayıp bir anda bitirmek, hem performansınızı düşürüyor hem de kaslarınızı sakatlanmalara karşı daha savunmasız hale getiriyor.
5. Aynı rotada ilerlemek

Kendinize tek bir rota seçmeniz ve sürekli aynı yerde yürüyüş yapmanız, bir süre sonra sıkılmanıza ve yürüyüşten vazgeçmenize neden olabilir. Farklı rotalar deneyerek çevrenizde gördüklerinizi çeşitlendirebilir, hatta zamanla daha uzun yürüyüşler yapmayı da tercih edebilirsiniz.

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.