Bütçenizi Nasıl Daha Etkin Yönetirsiniz? (Bölüm 2)

Özge Kaya 27.04.2016

Dün masrafları azaltmanın yollarını anlattık. Ancak sadece harcamaları kısmak ya da alışverişi daha ucuza getirmek yeterli olmayabilir. Eldeki parayı planlı kullanma alışkanlığı kazanmak da önemli.

Dün ev ekonomisinin temellerini anlattık. Bu yazımızda ise borç batağına düşmeme ya da düşülmüş borç batağından en az hasarla kurtulma yollarını ele alacağız.


1. Kredi kartı kullanımını minimumda tutun.

Bankaların aşmış kredi kartı limitleri, bilmem kaç liralık alışverişinize kuş kadar puan kazandırma kampanyaları gözünüzü boyamasın. Kredi kartıyla harcadığınız para o an için cebinizden çıkmıyor gibi gelebilir ama ekstre kesildikten sonra, borcun tamamını kapatamayıp asgari tutarı ödemeyi alışkanlık haline getirdiğinizde karşınıza çıkacak faiz oranları nedeniyle harcadığınızın daha da fazlasını ödemeye başlayacaksınız.

Kredi kartlarınızın sayısını azaltın, kullanmadıklarınızı kapattırın ki boşu boşuna her sene kart aidatı ödemek zorunda kalmayın. Kartlarınızın limiti de aylık toplam kazancınızı geçmesin. Acil durumlar için ama gerçekten acil durumlar için, tatilde kullanmak için değil, yedekte bir kart bulundurabilirsiniz.


2. Kredi masallarına kanmayın.

Ev, araba almak, iş kurmak gibi ekstra durumlar haricinde kredi çekme işinden mümkün mertebe uzak durun. Kârlı çıkan asla siz olmayacaksınız.

Hele hele birikmiş borçları tek seferde kapatmak için asla kredi çekmeyin. Birden fazla kredi kartına her ay ayrı ayrı faizler ödemek yerine tek bir kredi borcu ödemek başta mantıklı gibi gelse de size ekstra bir maddi yükten başka hiçbir şey getirmeyecektir. Onun yerine kendinize gerçekçi bir ödeme planı çıkarın ve borçlarınızı sırayla kapatmaya bakın.


3. Her ay bir harcama planı oluşturun.

Yapmanız gereken harcamaların bir listesini çıkarın ve aciliyet durumuna göre sıralayın. Erteleyebileceklerinizi bir sonraki aya erteleyin. Örneğin, dişçiye gitmeniz gerekiyorsa ihmal etmeyin; ama aynı zamanda dövme de yaptırmak istiyorsanız onu bir sonraki aya bırakabilirsiniz.


4. Günlük bütçenizi bilin.


Her ay, kira, fatura ve diğer ödemelerinizi çıkardıktan sonra elinizde kalan miktarı 30’a bölün. Çıkan sonucu günlük ortalama bütçeniz olarak düşünün ve gündelik harcamalarınızda bu tutarın üstüne çıkmamayı hedefleyin.


5. Parayı çalıştığınız zamana göre hesaplayın.


1 saatte kazandığınız parayı düşünün ve harcamalarınızı, o harcamayı yapmak için ne kadar çalışmanız gerektiğine göre değerlendirin. Dışarıda yiyeceğiniz güzel bir yemeğin en az birkaç saatlik çalışmanız anlamına geldiğini fark ettiğinizde gereksiz masraflarınızı otomatik olarak kısmaya başlayacaksınız.


6. Bireysel emeklilik seçeneklerini değerlendirin.


Düzenli olarak para biriktiremeyen, her ay kesenin dibini görenlerdenseniz, geleceğe biraz yatırım yapmanız faydalı olacaktır. Aylık bütçenizi çok sarsmayacak bir tutar belirleyin ve her ay bu tutarı bireysel emeklilik hesabınıza gönderin. Sıkıştığınız dönemlerde hesabınızı dondurabilirsiniz ancak çok zor durumda kalmadıkça burada biriken miktara dokunmayın.


Özge Kaya


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.