Burnunuzu Beğenmiyorsanız Yenisini Yazdırın!

Mehmet Berkay Önen 06.07.2016

Eşsiz hizmet! Estetik cerrahi ayağınıza geldi.

Farkındayız, başlık biraz iddialı ama yakın gelecekte beğenmediğiniz burnunuzun yenisini yazdırmak o kadar da absürt bir şey olmayacak. 3D Bio-Printing olarak adlandırılan bu yeni teknoloji sayesinde, zarar gören kıkırdak dokunun yerine, neredeyse orijinali ile aynı olacak kadar yüksek hassaslıkta implant doku üretmek çocuk oyuncağı olacak.

Burnunuzu Beğenmiyorsanız Yenisini Yazdırın!

İsveç’te bulunan Wallenberg Wood Bilim Merkezi’ndeki bilim insanları tarafından geliştirilen bu yeni kıkırdak doku üretim tekniğinde hammadde olarak bakteriler ya da yeşil algler tarafından üretilen polisakkaritler ile insan hücrelerinden oluşan bir karışım kullanılıyor. Bu sayede şeklini bozulmadan koruyabilen özel bileşik ile kıkırdak doku üretimine başlanabiliyor. İlk olarak farelere enjekte edilerek test edilen bu karışım, şimdilik başarılı olmuş gibi gözüküyor. Zarar gören kıkırdak dokuyu tamir etmekte başarılı olan bu yöntem ileride insanlar üstünde de denenebilir. Fakat bunu başarabilmek için daha çokça insansız deneyin tamamlanması gerekmekte.

Burnunuzu Beğenmiyorsanız Yenisini Yazdırın!

İsveçli bilim insanlarının tek uğraşı kıkırdak doku tamiri de değil. Ayrıca yapay insan cildi üretmek üstüne de çalışmalar yürüten araştırmacılar, bu sayede hayvanların üstünde kozmetik deneylerin yapılmasını engellemek istiyorlar. Avrupa Birliği regülasyonlarına göre hayvanlar üstünde kozmetik deneyler yapmak yasalarla engellenmiş durumda olduğu için bu çalışmanın kozmetik firmalarının çok işine yaracağı düşünülüyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.