Burger Tarihinin Kilometre Taşları

Yutgitsin Ekibi 07.10.2017

Burgercilik üzerine ihtisas yapacaksanız, burger tarihine damga vuran sandviçleri de bilmek lazım. İki ekmek arası leziz listemize buyrun.

McDonald’s hamburgeri:



Kendisi, fast food’u “Mahalle dükkancılığı”ndan çıkarıp global bir operasyon haline getiren burgerdir.



Whopper:



Whopper, 1957’de icat edildi. Bugün “Delux” tabir edilen, yani iki ekmeğin arasında köfteden fazlasını koyan burgerler yiyorsak sebebi, kendini McDonald’s’tan ayrıştırmak için Whopper’ı icat eden Burger King’dir. Mesela Big Mac, Whopper piyasaya çıktıktan sonra rakip olarak geliştirildi.



Varsity Burger:



1928’de Atlanta’da açılan Varsity Burger, gizli menü seçenekleri furyasını başlatan restoran. Bizim burgercilerde böyle James Bond menüleri bulunmuyor ama ecnebilerde pek popüler bir uygulama. Patates üzerine burger sosundan sekiz köfteli burgere kadar, özel şifrelerle alınabilen bu ürünler bir işimize yarayacağından değil ama işte insan kendini özel hissediyor.



Jucy Lucy:



Bir nevi çizburger. Ama peyniri köftenin üstünde değil içinde. Düşünün bir; burgeri ısırıyorsunuz ve ağzınıza ılık peynirler akıyor. Aman yarabbi! 1920’lerde icat edildi ve hala Amerika’da çoğu burgercide bulunabiliyor.



The In-N-Out Burger:



1946’de kurulan In-N-Out, bizde de şubesi bulunan Carl’s Jr, Shake Shack gibi “Şık ve leziz fast food burger” akımını başlattı.



Quadruple Bypass Burger:



Las Vegas’taki The Heart Attack Grill (Kalp Krizi Izgaracısı!), 150 kilonun üstündeki müşterilerine bu burgeri ücretsiz sunuyor. Neredeyse 10.000 kalori olan bu burgeri yerken kalp krizinden ölen bir müşteri bile var. Biliyoruz, çok şiirsel.



Ray’s Hell Burger:



Aramızda 80 çocukları var mı? Kim tahmin edebilirdi ki Amerikan başkanı ile Rus başkanı aynı restoranda oturacak, karşılıklı burger yiyecek? Obama ve dönemin Rus başkanı Medvedev, 2010’da bu restoranda oturup karşılıklı burger yemişti.



Ramen Burger:



Ekmek yerine inanılmaz malzemeler kullanan deli iş burgerler”i hatırlıyor musunuz? İşte ramen burger, 2013’te bu akımı başlatan burgerdi.

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.