Burada da Mesela Küçük Karamelize Soğanlar Varmış

Yutgitsin Ekibi 11.05.2018

Karamelize soğan dediğiniz, kendi çapında bilimsel bir hadise. Efsane restoran Momofuku’nun efsane şefi David Chang tarifi ile efsane karamelize soğanlar yapıyoruz.

Karamelize soğan, dolapta bir hafta dayanıyor ve omletten burgere, sandviçten makarnaya her şeyin yanında gidiyor. Yani bolca yapıp hızlı yemeklere hızla lezzet katmak için biçilmiş kaftan.


Bir su bardağı karamelize soğan için malzemeler soyulmuş ve kıyılmış 6 orta boy soğan, 2 çorba kaşığı zeytinyağı, bir çimdik tuz.


Büyük bir tavada yağı kızdırın, ateşi orta-kısık seviyeye ayarlayın ve soğanları tavaya tepeleme boca edin. İki üç dakika hiç dokunmadan pişsinler.Şimdi tuzu ekleyin ve soğanları karıştırmaya başlayın. Birkaç dakika sonra karışmayı bırakıyoruz. Çünkü tavanın altındaki soğanların yavaş yavaş suyunu bırakması ve renk alması gerekiyor. 3 - 4 dakikada bir soğanları edebildiğimiz kadar ters yüz ediyor ve her tarafın eşit karamelize olmasını sağlıyoruz, aralarda da soğanları hiç ama hiç karıştırmıyoruz.


Soğanların hepsi renk aldığında, yumuşadığında ateşin altını kısıyoruz ve siz deyin 50 dakika, biz diyelim bir saat, 10 dakikada bir karıştırarak, üstü açık şekilde pişirmeye başlıyoruz. İşin sırrı yavaş ama tutarlı bir bir saatte.


Reçel gibi tatlı, yumuş yumuş bir kıvama ve yoğun bir karamel rengine ulaştığınızda iş tamamdır.


Afiyet bal, şeker, karamel olsun efem.

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

amanda
çok lüzumlu paylaşım..teşekkürlerr..
bir anda ev kokutulur..kavanozlanır..kullanılır kullanılabildiin kadar...
22.Oca
Beğen(0) Beğenme(0)
Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.