Buna da Teknolojinin Eli Değmiş: Akıllı Bisiklet

Ece Soylu 13.05.2016

Çinliler durur mu, biz yeter ki spor yapalım diye akıllı bisiklet üretmişler.

İlk bisiklet heyecanınızı hatırlıyor musunuz? Saatlerce üstünden inmeden sürüşünüzü, kan ter için eve dönüşünüzü…

Çocukken yaşadığımız o keyiften sonra bisiklete pek el sürmedik, süremedik. Hızlı şehirleşme, iş güç derken, okuluna işine bisikletle giden Avrupalı'ya özene özene atladık arabaya, ayıla bayıla girdik trafiğe.

Bisikleti günlük hayata dahil edemeyince bir spor aracı olarak görmeye başladık. E, yanlış da yapmadık aslında. Kas sistemine olan etkisiyle zinde ve sağlıklı bir vücut vaat eden bisiklet, hepimizce 'sağlıklı yaşam' denince akla gelen ilk araçlardan biri oldu. Hatta, bisiklet kullanımın en yaygın olduğu ülkelerden biri olan Hollanda’da yapılan bir araştırmada, düzenli bisiklet kullanımının ömrü 6 aya kadar uzattığı ortaya çıktı. Sağlığa faydasını tartışmasız kabul ettiğimiz, bir şekilde yaşamımıza girmesi gereken bisikletler de teknoloji ile modernleştiler, akıllı bisikletlere dönüştüler.

Teknoloji o kadar iç içe olduğumuz, o kadar bizden, yaşamdan bir kavram oldu ki; yaptığımız her işte teknolojiyi arar olduk. Akıllı diye tabir ettiğimiz cihazlar olmadı mı kendimizi bir eksik hissettik. Spor da dahil, yaptığımız her işte teknolojik artılar en büyük teşvik kaynağımız. Alıştık çünkü bir kere, sadece yaptığın koşunun kalori yaktırdığını bilmek yetmiyor, kaç kalori yaktın, ne kadar saatte yaktın, bunları da bilmek istiyoruz. Modern dünya insanını düşününce bu isteği çok da lüks görmemek lazım. Somut verilere o kadar alıştık ki, her şeyi rakamsal düzeyde anlatmaya, anlamaya başladık.

Bisiklet üreticileri de bu saptamayı yapmış olacak ki, akıllı bisikletler ile karşımıza çıktılar. Orijinal adı " QiCycle R1 Smart Bike" olan, Çinli abilerimizin elinden çıkma bu bisikletler, akıllı telefonlarımızla uyumlu health app’leri ile aldığınız yolu hesaplarken, uygulama içerisinde performansınıza göre fitness önerilerinde bulunuyor. Bir nevi cebinizde mini bir fitness eğitmeni, hatta mini bir diyetisyen taşıyorsunuz.


Sağlıklı ve fit bir yaşam arzusu gibi sporu akla getirecek temel motivasyon kaynakları dışında, bizi iten en önemli etmenin teknoloji ya da teknoloji ile ilintili uygulamalar olduğunu söyleyebiliriz. Zaman kaygımızın artması ve pratikliğe duyduğumuz ihtiyaç da bizi, bir dokunuş uzaklıktaki bu akıllı cihazlara bağlayan en önemli etmen. Cebinizde uçsuz bucaksız bir bilgi kaynağı taşıyorsunuz, üstüne bir de interaktif uygulamalarla vakit kaybetmeden geri bildirim alıyorsunuz.
Teknolojinin sağladığı bu kolaylık ve günümüz insanın elle tutulur sonuçlar almaya duyduğu bu açlık, her geçen gün teknolojiyle sarıp sarmalandığımız bir dönem yaratıyor. Teknolojinin bu nimetlerinden yararlanırken, kolaylık ile tembellik arasındaki çizgiyi de iyi çizmek lazım. Yoksa bisiklete oturan simülasyonumuzun kalori yakmasını umarken, obez gövdelerimizi yerinden oynatamadığımız bir teknolojik çağa merhaba diyebiliriz.


Ece Soylu


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.