Buharlı Trenlerden Modern Hızlı Trenlere

Özge Kaya 22.09.2016

Eskişehirli ünlü Kadın Doğum Uzmanı Prof. Dr. Hikmet Hassa, elektronikçi arkadaşı Çetin Darıcı’nın da yardımlarıyla müthiş bir tren maketi yarattı.

Eskişehirliler ve yolu en azından bir kez oraya düşenler bilir, Eskişehir Tren Garı şehrin önemli sembollerinden biridir. İstanbul’daki garın Haydarpaşa’dan Pendik’e taşınması nedeniyle bana artık eski tadı vermese de tren her zaman Eskişehir yolculuğunun bir parçası olarak kalmaya devam edecek. (Umarım.)

Eskişehirli ünlü Kadın Doğum Uzmanı Prof. Dr. Hikmet Hassa’nın ise en büyük hobisi tren maketleri.

Evinin garajında, sadece kendi imkanları ve elektronikçi bir arkadaşının desteğiyle tam 3 yılda tamamladığı tren maketine tren garı başta olmak üzere Eskişehir’in tüm sembollerini eklemiş.

İşte maketin genel görüntüsü:

Buharlı Trenlerden Modern Hızlı Trenlere

Maketin yapıldığı platforma diorama deniyor. Hikmet Bey ve arkadaşı 14 metrekarelik bir diorama kullanmış. Oldukça geniş bir alan üzerinde çalışmışlar.

Tüm tren modelleri en ince detayına kadar çalışılmış.

Modelde hem eski tarz buharlı tren örnekleri hem de yeni nesil hızlı tren örnekleri kullanmışlar. Eski ve yeni trenlerin tünel girişlerinin farklılığına kadar da tüm detayları düşünmüşler.

Maketin hazırlanmasında Çetin Darıcı’nın da payı büyük. Maketin elektronik altyapısını da o hazırlamış. Üstelik dijital değil, analog bir kumanda paneli kullanarak.

Buharlı Trenlerden Modern Hızlı Trenlere

Bir Eskişehirli olarak bu projeden çok etkilendim. Hikmet Bey ve arkadaşından gelecek yeni projeleri heyecanla bekliyoruz.

Videonun tamamını izlemek ve modelle ilgili detayları Prof. Dr. Hikmet Hassa ve Çetin Darıcı’nın ağzından dinlemek için sizi videoya alalım.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.