Bugünkü Linç Konumuz: Can Dündar

Defne Taktak 15.08.2016

Vatan hainliği, FETÖ'cülük, Amerikan ajanlığı ve daha fazlası...

Can Dündar, bugun Cumhuriyet gazetesinde yayınlanan "VEDA YAZISI" ile OHAL kaldırılıncaya kadar Türkiye'den uzak kalmak istediğini belirterek bir süre Almanya'da olacağını duyurdu. Yazının tam metnini şuradan okuyabilirsiniz. Ama yazının içeriğini okuyup anlamadan lince başlamak da bir yol tabii. Biz yine de Can Dündar'ın yazılarından alıntılar yaparak konuya devam edeceğiz.

E hadi, buyurun sohbete.

Sosyal medyada yazılanlara bakıldığında, bu ayrılığın birçok kişiye "çok sürpriz" olması gibi bir durum var. Halbuki Can Dündar, geride bıraktığımız temmuz ayında görevinden "bir süreliğine" ayrıldığını ve görevini "geçici olarak" Cumhuriyet Vakfı’nın İcra Kurulu’na devrettiğini açıklamıştı. Bu açıklamasında daha sonra döneceğini de belirtmişti.

Bugünkü Linç Konumuz: Can Dündar

“Sevgili arkadaşlar,
Son bir yıldır, bir yandan gazetedeki görevimi yapmaya çalışırken bir yandan da suçlamalar, tehditler, davalar, hapislikler, mahkûmiyetler, kurşunlanmalar, ifadeler, savunmalar,
hakaret bültenleri ile uğraştım. Bu süre içinde hiç tatil yapmadım. Gazetecilik coşkumda ve habercilik inadımda zerrece azalma olmadıysa da bedenen ve ruhen yorulduğumu hissediyorum. Bu tür durumlarda hep yaptığım gibi, yaz süresince sakin bir köşede yeni bir kitaba kapanmak ve geleceği planlamak istiyorum. Bu süre içinde Genel Yayın Yönetmeni olarak idari/editoryal bütün yetkilerimi Cumhuriyet Vakfı’nın İcra Kurulu’na devrediyorum. Cumhuriyet’in de benim de bu zorlu dönemde basın özgürlüğü ve ilkeli habercilik mücadelemizin aynı kararlılıkla süreceğinden kimsenin kuşkusu olmasın.”

Buraya kadar mevzuyu anladıysak veda yazısına geri dönelim:

Veda yazısında uzun uzun anlatmış aslında Can Dündar nedenlerini ve niçinlerini. Kısaca demiş ki; güzel kardeşim, biliyorsunuz benim bir süredir başıma gelmeyen iş kalmadı. Şimdi memlekette OHAL ilan edildi ve Cumhurbaşkanı idamı geri getirmekten bahsediyor. Ben böyle bir yargıya teslim olmam. Çünkü bu, giyotine kafa sokmak gibi olur.

Can Dündar, idamla yargılanır mıydı, orasını bilemeyiz.

Bugünkü Linç Konumuz: Can Dündar

Ama Can Dündar'ın bu açıklamalarından sonra ne teröristliği kaldı, ne Amerikan ajanlığı, ne FETÖ'cülüğü ne de vatan hainliği. Açın okuyun Twitter'ı inanmıyorsanız. Hepimiz linç etmeye o kadar bayılıyoruz ki, elimizde kanıt olmasına gerek yok. Can Dündar'cılık yapmıyoruz burada ama yargısız linç etmek de biraz havaya sıkmak gibi geliyor. Yargısız infaza maruz kalmanın ne kadar kötü bir şey olduğunu, az biraz empatiyle anlayabileceğinizi düşünüyorum.

Son günlerde bir insanı "vatan haini" ilan etmek o kadar kolaylaştı ki. Ama belki biraz sağduyulu düşünmek gerek.

Zira yüce yargıda ne diyor; suçu ispatlanana kadar herkes masumdur. Bu, sizin için de geçerli, Can Dündar için de. Balyoz davasından suçsuz yere hapis yatan ve şimdi vatan aşkıyla görevlerinin başına dönen askerleri düşünün.

Can Dündar, OHAL süresi bitince Türkiye'ye döneceğini, dönmek istediğini söylüyor veda yazısında. Bu durumda "kaçtı" demek için biraz erken. Onu, bekleyip göreceğiz.

Yazıdan sonra insanların konuyla ilgili ne düşündüklerini görmek adına sosyal medyalarda bir sürü şey okudum ve gördüklerim şöyle:

"KALMALIYDI" KİTLESİ
Böyle bir kitle var. Özetle Can Dündar'ın gidişini tasvip etmeyenler ve "kalmalıydı, iddia ettiği şeylerin arkasında durup savaşmalıydı" diyenler bunlar. Ama öyle "vatan haini bu, derhal linç edelim" gibi yaklaşmıyorlar duruma.

"VATAN HAİNİ" ve "FETÖCÜ" İLAN EDENLER KİTLESİ
İşte bu arkadaşlar, özellikle darbe girişimden sonra her önüne geleni vatan haini ilan etmekte ustalaşmış bir kitle. Ellerinde hiçbir şekilde kanıt yok ama eğer birine "vatan haini" diyorlarsa o kişi vatan haini. Vatan haininin tanımının ne olduğuna dair fikri olmayanlar var aralarında. Can Dündar vatan haini ise bile, hakkında böyle bir hüküm verilmemişken bu kadar net suçlamak neden?

"İYİ YAPTI" KİTLESİ
Bu kitle ise, Can Dündar'ın kendi hayatından endişe etmesini haklı bulan, "ben olsam ben de aynı şeyi yapardım" diyen kitle.

"CIA AJANI", "AMERİKAN AJANI" OLDUĞUNU DÜŞÜNENLER KİTLESİ
Bu arkadaşlar da böyle işte. Can Dündar'ın CIA ajanı, Amerika için ajan olarak çalıştığını iddia eden kitle. Can Dündar ajan mıdır, bilemeyiz tabii ama onlar neye dayarak iddia ediyorlar, onu da bilemiyoruz.

(Tamam da nereden biliyorsunuz?)

Sonuç olarak Can Dündar olayı kaç gün konuşulur, kendisi ne noktaya kadar linç edilir bilemiyoruz ama biz dönüp dönmeyeceğini merakla bekliyoruz.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.