Bugün Sporu Ekip Sinemaya Gidelim Mi?

Gizem Kıyak 13.05.2016

“Ay bugün nasıl dinlenesim var anlatamam. Sahilde çekirdek çitlesem, çimlere yayılıp gökyüzünü izlesem… Ama o da ne; spora gitmem lazımdı!” demenize gerek yoook, bugün spora gerek yok!

Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde, yedi tepeli şehirde iş kadını bir Hande yaşarmış. Aylardan kiraz, günlerden erik imiş. Hande, o gün işte çok bunalmış; o aptal müdür kendini ne sanmış?! Derken bir de bakmış ki, ne görsün; Süperman Batman’e Karşı vizyonda! İşte o an yakışıklı Süperman’i izleme isteği ve akşamki pilates dersine gitme gerekliliği arasında sıkışıp kalmış Handecik. Bu sıkışıklıkta kendini kaybedip bir daha da bulamamış.

Şaka şaka tabii ki. Canım Handeciğim, canım Handelerim! Boşuna kendinizi üzmeyin. Bugün sinemaya mı gitmek istiyorsunuz? Takın sevgilinizi kolunuza, alın mısırı elinize! Bu gece eğlenmeye mi gitmek istiyorsunuz? Süslenin püslenin, olabildiğine eğlenin. Ama demiyorum ki sporu mporu boşverin, yiyip içip yatalım. Ben sizin kötülüğünüzü ister miyim hiç?


Canım diyorum ki, bedeninizin, ruhunuzun, zihninizin dinleyicisi olun; ne istiyorlarsa onu verin. Demek ki ihtiyaçları var. O akşam Süperman Batman’e Karşı’yı izlemek sizi pilates yapmaktan daha mutlu edecekse, durduğunuz kabahat; haydi gişeye bilet almaya! O gün anacığınızı çok özlediniz diyelim, iş çıkışı koşun anne mantısı yemeye! Eh, diyeceksiniz ki, "Ama daha spor yapacağdık." Şimdi biliyorsunuz bizim bir endorfin abimiz var ki, kendisi mutlu olmamızdan sorumlu bir kimyasal. Mutlu olduğunuz şeyleri yaparken bu endorfini bol bol salgılıyorsunuz. Yani bir endorfin atasözü der ki, "Bugün koşuya çıkmayı hiç istemiyorsan lütfen kendini zorlayıp da salgılanmamı engelleme! Çünkü senin o zorla yaptığın koşu vücuduna yarar değil zarar verdi!"

Mutlu olduğunuz aktiviteleri yaparken sinir uçlarınızın birbirine daha çok temas ettiğini biliyor muydunuz? Dinç ve mutlu bir zihin... Zihin demişken, bombayı patlatıyorum şimdi, iyi dinleyin. Diyelim ki, bu akşam yoga dersiniz var saat yedide. Ama sizin canınız MEsel nlemek istedi, sonra TAvla atıp Sarhoş olmak, akşamına da bahçedeki YONcaları saymak istedi. Şimdi "MEsel Dİnleme"deki ME ve Dİ’yi al, "TAvla"dan TA’yı "Sarhoş"tan S’yi, "YONca"dan YON’u al, birleştir; yanındaki sıfırı at, topla ne yapar? 40 yapar! Ne kaldı geriye: MEDİTASYON. Şaka bir yana, "kendi meditasyonunuzu bulun"a getirmek istedim lafı. Canımız ciğerimiz meditasyon zaten zihni temizlemek, sakinleşmek ve iç huzura ulaşmak için yapılır. Bunun için de ister ooommmm yapın, ister akşam pilates dersine gidin, ister dağ bayır yürüyün, ister Süperman izleyin. Herkesin meditasyonu kendine kardeşim! Uzun lafın kısası, her yol Şanzelize’ye çıkar. Siz beden, zihin, akıl ve ruh huzurunuz hangi aktivitedeyse onu yapın.


Şimdi bu kadar laftan sonra, "Benim canım aylardır hiç spor yapmak istemedi, ben de yedim, içtim, yattım" yapılmasın lütfen, aman ha! Sonra bana demeyin ki, milletin popiş oldu top, benimkisi neden fok. Dengeleyin. Nasıl ki, "Bu akşam çok yağlı şekerli yedim, yarın protein ağırlıklı besleneyim, dengeleyeyim" diyorsanız, vücudunuzun hareket miktarını ve şeklini de dengeleyin. "Evet bugün çok istedim, sporu asıp sinemaya gittim ama yarın antrenmanımı yaparım" ya da "Bütün gün oturdum; işte oturdum, sinemada oturdum, spora da gitmedim ama eve giderken üç durak önce inip yürüyeyim" diyebilmelisiniz. Bu dengelemeyi tüm yaşamınıza entegre edebilirseniz, gelsin endorfin, gitsin serotonin, en güzeli yine benim!

Gizem Kıyak


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.