Budapeşte’de Yerin Altına İniyoruz: Metro Durakları Turu

Stockholm ile başladığımız metro durakları serisine devam ediyoruz.

Budapeşte’deki raylı sistem, Avrupa kıtasındaki en eski elektrikli yeraltı metrosu ve aynı zamanda Londra’dan sonraki en eski metro sistemi. 1896’da tamamlanan Budapeşte metrosunun ikonik 1 numaralı hattı 2002’de Dünya Mirası Listesi’ne girmiş.

Kaynak: Norbert Juhász/We Love Budapest


1 numaralı, yani sarı renkli hat, Macarların ülkeye gelişinin 100. yılında kurulduğu için "Milenyum Metrosu" olarak da anılıyor. Hatta, bu metroyu kullanan ilk ziyaretçiler Avusturya İmparatoru ve Macaristan Kralı Franz Joseph I imiş ve özel tasarlanan bir “royal vehicle” yani “soylu aracı” ile seyahat etmişler. O senelerde bu metro hattı özel ve kaymak tabaka ziyaretçileri milenyum etkinliklerine götürmek için de sıklıkla kullanılmış. Bu metro hattı günümüzde Budapeşte’nin en tarihi ve turistik noktalarından geçtiğinden halen yoğun olarak kullanım halinde.

Kaynak: Norbert Juhász/We Love Budapest


Kırmızı renkli 2.metro hattı, şehrin iki tren garı Keleti ve Deli Palyaudvar’ı birleştirmek üzere tasarlanmış. Ayrıca 4. metro hattı açılana dek, Buda tarafına geçen tek metro hattı da buymuş. Şu anda bu metro hattı ilki ile Deak Ferenc Ter’de birleşiyor ve son durağı da Örs Vezer Tere’ye uzanıyor. Tabii ki 1 numaraya göre daha modern bir tasarımı var.

Kaynak: Wikimedia Commons


En uzun metro hattı olan mavi renkli 3. hat, Tuna nehrine paralel ve kuzeyden güneye uzanıyor. 1. hat gibi bu hat da şehrin Buda tarafına servis vermiyor. Şehrin merkezi kabul edilen Deak’da 1. ve 2. hatlarla, Kalvin Ter’de en yeni hat olan 4. hat ile birleşiyor. Bu hattın bir diğer özelliği ise komünist devirlerden kalmış olması. Buradan bu durakların hikayesiyle ilgili güzel bir yazıyı okuyabilirsiniz. Yakın zamanda bu devre dair hiçbir eser kalmayacağından söz ediliyor.

Kaynak: yomadic.com


4. hat yeşil renkli ve 2014’te hizmete açılmış bir hat. Bu hat 10 duraktan oluşuyor ve 1972’de tamamlanan 3. hattan sonra şehre ilk defa yeni bir hat yapılmış oluyor. Bu hattın Fövam Ter ve Gellert Ter durakları, tasarımları ile 2014’te Architzer A+ mimari ödülünü almış. Diğer metro duraklarının aksine, parlak ve geniş ortamlar yaratan bu metro duraklarının güzelliğini konu alan bir yazıya şuradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: archdaily.com/ Wikimedia Commons


Asude Ilgın Kelekçi

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.