Bu Tuvaller Afrika Kokuyor

Amanda Aman 25.09.2016

Ganalı sanatçı Jeremiah Quarshie’den hiperrealistik kadın portreleri.

Jeremiah Quarshie, 1985 Gana doğumlu. Koloni döneminden kalma takma adı Altın Sahili olan Gana, zengin madenlere, özellikle de altın rezervlerine sahip. Batı Afrika musonlarının yıkadığı, Harmattan rüzgarlarının uğuldadığı bu tropik memlekette doğa insanlara cömert davranmış. Yağmur ormanları, şelaleler ve volkanik dağlara sahip Gana’da 1200'den fazla palmiye çeşidi mevcut. Gana’da pek çok etnik kökenden insan, 79 adet dil barındırıyor. Sahra-altı Afrika bölgesinde ilk özgürlüğünü ilan eden ülke.

Bu Tuvaller Afrika Kokuyor
Bu Tuvaller Afrika Kokuyor

Jeremiah Quarshie’nin sanatı, iliklerine kadar Gana. Çevre onun için esas ilham kaynağı. Detaylarla zenginleştirilmiş güçlü tablolarında, içine doğup büyüdüğü çevre, gündelik hayatlar, ritüeller vurgulanıyor.

Bu Tuvaller Afrika Kokuyor
Bu Tuvaller Afrika Kokuyor

Hiper realistik tablolarında Gana’nın gerçek yüzünü görmek mümkün. Quarshie önce çalışacağı alanı yüksek çözünürlük ile fotoğraflıyor. Bu aşamada genellikle ışıklandırma kullanıyor ve akşam saatlerini tercih ediyor. Daha sonra akrilik ile fotoğrafları tabloya dönüştürüyor. Geleneksel yaklaşımların modern hayattaki akışını gözlemliyor, taze fikirlerini farklı bir perspektiften izleyiciye sunuyor. Teknolojinin birbirine bağladığı modern toplum içinde yer alan geleneksel Gana aile hayatının adaptasyon sürecini sorguluyor, kurcalıyor.

Bu Tuvaller Afrika Kokuyor

Quarshie portrelerinde metinler ve sembollere de yer veriyor. Böylelikle izleyiciye kolaylıkla algılanan ana görüntünün yanı sıra portreler ile ilintili metinleri okuma fırsatı veriliyor. Tablolarında yer alan kişiler, gönüllü modellik yapan arkadaşları. Kadın figürleri güzellik kraliçesi, iş kadını ya da işçi olarak karşımıza çıkabiliyor. Kadın portrelerinin yanı sıra eserlerinde Nelson Mandela ve Bob Marley gibi önemli tarihsel figürler de yer alıyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.