Bu Oyunda Eskilere Gideceksiniz: Cambazın Cenazesi

İrem Çamarası 03.06.2016

Cambazın Cenazesi iki kişilik bir oyun. Yeri gelecek eskilere gidip gölge oyunu izliyor olacaksınız, yeri gelecek günümüz gündemini hatırlayacaksınız.

Cambazın Cenazesi; İbrahim Halaçoğlu ve Seda Türkmen tarafından sergilenen iki kişilik bir oyun. Dekor olarak, arkasında gölge oyunlarının yapıldığı bir perde kullanılıyor. İzleyiciler kasabanın kent olma sürecinde yaşananları bu perde üzerinden görebiliyor. Oyuncular kimi zaman ikili, kimi zaman tek tek gölge oyunu çerçevesine giriyor. Oyunda kentsel dönüşüm konusunun işlenmesi nedeniyle politik ve sert bir yorum bekleyen izleyiciler, konunun çok fazla göze sokulmadan, mizah ile sentezlenmiş bir anlatımıyla karşılaşıyorlar. Kentsel dönüşüm yapmak için insanları dolandıran kişiler oyunda yer almasa da gölge oyunları ile oyuna aktarılıyorlar.

Oyunda, küçük bir kasabada yaşayan cambaz Rasim, bir sabah vefat ediyor. Cambazın öyküsünü onun cenazesinde iki torununun ağzından öğreniyoruz. Ölmeden önce kasabalılara evlerini ve arsalarını kentsel dönüşüm için satmamaları gerektiğini tembihleyen cambaz Rasim’in cenaze işlemleri sürerken, kasabalılar da bir yandan gelecekleri hakkında fikirler üretmeye başlıyor. Yani kentsel dönüşüm, cambazın ölüsünü de, ailesini de, cenazesini de, bütün kasabalıları da derinden etkiliyor. Cenaze işlerini bile tam olarak bitirmeden sahtekarların vaatlerine kapılan cambaz Rasim’in ailesi ve kasabalılar, seyircileri trajikomik bir oyun içine sürüklüyor.

Oyuncuların dönüşümlü oynayıp birçok karaktere büründüğü oyunda siz de çok güleceksiniz.

Şimdiden iyi seyirler.

İrem Çamarası


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.