Bu Okul Bi’ Harika

Ece Soylu 06.06.2016

Tüm yeryüzünün sınıfınız, doğanın en iyi öğretmeniniz olduğu bir okul hayal edin.

Her şey keşfetme meraklısı bir kadının hayali ile başladı. Joann McPike, en büyük tutkusu dünyayı gezmek olan bir anne. 18 yaşında başladığı gezi macerasına, daha sonra eşi ve çocuğu ile de devam etti. Neredeyse dünyanın gezilmedik yerini bırakmayan Joann, oğlu Alex’in okul çağına gelmesiyle birlikte, onun için en uygun eğitim yuvasını aramaya koyuldu. Ancak bir binaya hapsedilmiş, kimin daha çok ezber yapabildiğine dayanan eğitim sistemi, yaşayarak öğrenmenin şahaneliğini tatmış bir kadın için tatmin edici değildi. Oğlunun hayatı öğrenmesini istiyordu ve bunu gerçekten yapabilecek bir eğitim sisteminin hayalini kurdu. Bir "ya olursa?" ile başlayan bu macera gerçeğe dönüştü ve 2010 yılında THINK Global School’u kurdu. (Alex’in ne kadar şanslı bir çocuk olduğunu düşünmeden de edemiyorum.)


Okulun eğitim sistemi, bir yılda 3 farklı ülkede eğitimi kapsıyor. 4 yıllık lise eğitimini düşündüğümüzde, okul bitiminde 12 farklı ülkenin atmosferini solumuş oluyorsunuz. Solumak az kalır, adeta iliklerinize kadar yaşıyorsunuz. Özellikle gidilen ülkelerdeki önemli tarihi, sosyal, ekonomik, sanatsal ve politik konular öğrencilere ders olarak okutuluyor. Costa Rica‘da çevre biyolojisini öğrenirken, uluyan maymunların peşine düşüp nesli tükenen hayvanların fosillerini topluyorlar, Yunanistan’da ise epik şaheser Odyssey’i yeniden canlandırıyorlar. Gittikleri yerde yerel halkla konuşarak güncel konularla ilgili de bilgi sahibi oluyorlar. Tüm bunların yanında, temel bilim dersleri de görüyorlar. Henüz "THINK Global University" olmadığı için lise eğitimleri sonunda girmeleri gereken yarıştan kaçamıyorlar maalesef. Bu nedenle, döndüklerinde üniversite sınavlarına hazır olmaları için matematik ve fen bilimleri eğitimi alıp düzenli teste de tabi tutuluyorlar. Tamamen sistemden kopamasalar da evlerinden kilometrelerce uzakta, hem yaşayarak öğrenmenin heyecanını tadıyor hem de klasik eğitim sistemlerinin kazandırdıklarından çok daha fazlasını deneyimliyorlar. Her güzel şeyin olduğu gibi, bu ütopyayı andıran okulun da bir götürüsü var tabi. Hem de öyle az buz değil…


Her yıl verecek 790,000$‘ınız varsa, sizi buraya alabiliriz.

Bir gün bu eğitim sisteminin lüks olmaktan çıkıp her çocuğun Alex kadar şanslı olduğu ve "yaşayan" insanların yetiştiği bir dünya görmeyi umuyorum.

Ece Soylu

Kapak ve İçerik Görselleri: Think Global School


Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.