Bu Konser Sizi Mışıl Mışıl Uyutacak!

Robert Rich öyle bir müzik yapıyor ki, zaten salonda hazır bulunan yer yatakları, yastıklar ve battaniyelerle şık bir yatakhaneye benzeyen konser salonuna gidenler 8 saat boyunca döne döne uyuyorlar.

Derin uyku, günümüzde tüm insanlığın ortak dertlerinden. Teknolojik cihazlarla çevrelenmiş bir halde stresli, yoğun geçen günlerin ardından uzun uzun uyumak ve dinlenmiş şekilde uyanmak -neredeyse- hepimiz için artık bir hayal.

1963 doğumlu Amerikalı müzisyen Robert Rich'in bu konuyla ilgili ta 1980'li yılların başından beri uyguladığı bir çözümü var. ''Uyku Konserleri''. Rich bu konserleri yılda bir kez düzenliyor ve öyle çok takipçisi var ki, biletleri satışa çıktıktan birkaç saat sonra bitiyor. Her bir konser yaklaşık 8 saat sürüyor ve bu uyku konserine katılanlar (adından da anlaşılacağı gibi) diledikleri gibi baştan sona uyuyabiliyorlar. Hatta öyle ki, uyumadan konserin sonunu getirmek zor. Çünkü Rich'in yaptığı müzik bir hayli yavaş ve dinlendirici.

Bu müzik tarzına ''Ambient'' ya da ''Space Music'' deniyor. Uyku sırasında alt beynimize işliyor ve aslında uyurken de bu müziği 'dinliyoruz'. Bu konserlerde çalınan notalar REM uykusundaki bedenleri dinlendiriyor, gevşeyen ve rahatlayan katılımcılar sabah da dinlenmiş, hatta 'yenilenmiş' olarak uyanıyorlar.

Bu Konser Sizi Mışıl Mışıl Uyutacak!

Bu az sayıdaki konserlerde kendimize yer bulmamız zor gibi ama Robert Rich, hepimizin bu konserleri deneyimleyebilmemiz için yaptığı müzikleri albüm halinde piyasa da sunmuş. Şu ana kadar 30 albümü olan Rich'in bu 8 saatlik tek bir parçadan oluşan şarkılarını YouTube'da da bulmak ve hemen bu gece bunlardan biriyle uyumak mümkün. Hatta ben buraya bir iki tanesini bırakayım, deneyenler ertesi gün tecrübelerini bizimle paylaşsın. :)

Tabii kaliteli bir uyku için sadece Rich'in müzikleri yeterli olmayabilir. Odanızda bulunan havanın temiz olması, rahat bir yatak ve yastık, ayrıca nefes yolunun açık olması, rahat bir uykunun olmazsa olmazları. Tercihen de (tabii kişiden kişiye değişebilir) yastığa lavanta yağı damlatmak, yatmadan önce 10 dakika balon şişirmek (vücuda kısa sürede çok oksijen girmesini sağlıyor), kırmızı renkte loş bir ışık (yüksek frekansta ve düşük enerjide olduğu için özellikle bu renk öneriliyor) ve mümkünse elektronik frekans yayan cihazlarla aynı odada bulunmamak (kablosuz bağlantı sağlayan wi-fi ve bluetooth cihazları ve cep telefonları da dahil) daha rahat bir uyku sağlayabiliyor. Son olarak, düzenli yapılan sporlar ve sağlıklı beslenme/yaşamanın uykuya katkısı olduğunu belirtmeme gerek yok sanırım. İyi uykular! :)

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.