Bu Gece Orionid Meteor Yağmurunu Kaçırmayın

Özge Kaya 21.10.2016

Uzayseverlerin merakla beklediği Orionid Meteor Yağmuru dün gökyüzünü şenlendirmeye başladı. Ama kaçırdım diye üzülmeyin, şenlik bu gece de devam edecek.

Bu Gece Orionid Meteor Yağmurunu Kaçırmayın

Ekim ayının başından beri ufak ufak bizi ziyaret etmeye başlayan meteorlar bu gece yağmur olup üzerimize yağacak. Siz de dürbüne, teleskopa ihtiyaç duymadan bu şahane manzarayı izleyebileceksiniz. Tabii, gökyüzünde bulutsuz bir hava varsa ve siz de şehrin ışıklarından uzak bir bölgedeyseniz. Yani gidip Şişli merkezden gökyüzüne bakmaya çalışmayın, o iş yaş.

Meteor yağmuru saat kaçta başlayacak?

Yukarıda bahsettiğimiz şartlar sağlandıysa bu gece 23.00’ten itibaren meteor yağmurunu izlemeye başlayabilirsiniz. Sabahın ilk saatlerine kadar devam edecek bu gökyüzü şenliğinde saatte 25-30 meteorun gözlenmesi bekleniyor.

Neden Orionid?

Bu meteor yağmuruna Orionid denmesinin nedeni ise meteorların Orion takımyıldızından geliyor gibi görünmeleriymiş. Ama aslında Halley kuyruklu yıldızının enkaz bulutundan geliyorlarmış. Bu bilgi gerçek hayatta ne işinize yarayacak bilemem ama en azından meteor yağmurunu izlediğiniz manitaya anlatarak prim yapmayı deneyebilirsiniz.

Bu gece meteor yağmurunu izleyip dilek tutma şansına erişecek herkese iyi seyirler dileriz.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.