Bu Çocuklar Nasıl Spor Yapmalı?

Gizem Kıyak 18.10.2016

Bazıları spor yetişkinlere mahsustur diye düşünürken bazıları çocukları sabah yüzme, öğlen tenis, akşam basketbola gönderiyor. Peki aslında doğru olan ne?

"Bugün spora gideceğim" cümlesini duysanız aklınızda neler canlanır? İlk tahminimi söyleyeyim; bir kere bu cümlenin öznesini kesinlikle yetişkin biri, hatta yaş aralığı veriyorum, 25-40 yaş arası biri olarak hayal ettiniz. Hatta bu özne, yapacağı eylemi, akşam iş çıkışı gerçekleştirecek diye düşündünüz. Daaaat! Bunlar boş hayaller, gelin gerçekçi olalım.

'Gerçek ütopyamızda', çocukları dört- beş yaşlarında sporla tanıştırmak en güzeli. Yani diyorum ki, çocuk yürümeyi, koşmayı öğrenir öğrenmez bedenini keşfetmeye başlamalı. Eğer yirmili yaşlarınıza gelmiş ve henüz ciddi anlamda sporla tanışmamışsanız, vücudunuzu şekillendirmeniz, formda kalabilmeniz, esnek ve güçlü olmanız zor. Fakat küçük yaşlarda yapılan sporun, esneklik çalışmalarının resmen tüm yaşamınızı kurtarıcı bir etkisi var. Bir kişi, düşünün ki ismi Macide ve sadece çocukluk-ergenlik döneminde dolu dolu bir spor hayatı olmuş fakat ergenlik döneminden sonra sporu bırakmış olsun. Ah Macide, sen ne şanslısın ki, o büyüme çağında yaptığın sporun ekmeğini yiyeceksin yaşlanana kadar. Hiçbir şey yapmasan bile, diğerlerinden daha esnek, daha güçlü olacaksın. Vah Macide, keşke büyüyünce de devam etseydin spor hayatına...

 Bu Çocuklar Nasıl Spor Yapmalı?

Çocuk bedenini oyun hamuruna benzetirim ben ya da kaleler yaptığımız ıslak kumlara... Ne şekil verirseniz o olur ve öyle kalır çocuk bedeni. Tam da bu yüzden esneklik ve kas-kemik gelişimi için çok küçük yaşlarda spora başlatılmalı çocuklar. Özellikle, esneklik üzerinde şöyle "hop" deyip duralım istiyorum. Çocukların kemikleri, eklemleri, kasları yumuşacıktır. Henüz bizler gibi 'kartlaşmamıştır' yani. İşte bu yüzden çocuklar, hele de bebekler çok 'lastik kız' gibidir. Hani hep derler ya baleye başlama yaşı 4 ya da en geç 5 diye; işte buradaki şairler 'esneklik' demek istiyorlar. Zaten doğası gereği son derece esnek olan çocuğa, bir de üstüne esneklik çalışmaları yaptırırsanız, bu 'lastik kız' olma durumu çocuğun yetişkinlik döneminde de devam edecektir.

Peki esneklik neden bu kadar önemli? Beden sağlığı ve kas gelişimi için öneminden hiç bahsetmeyeceğim bile, zira bunlar bir kulaktan girip diğerinden çıkan laflar, bilirim... Esneklik çünkü, 'siz sakatlanmayın diye' şeklinde haykıracağım ki, ilginizi çeksin. Sakatlanmalara, burkmalara, incinmelere karşı müthiş bir koruyucudur, esneklik. Örneğin, bileği esnek olan biri bileğini burktuğunda sakatlanmazken, ne çocukluğunda ne yetişkinliğinde spor yapmamış, bileği de hiç mi hiç esnek olmayan bir diğer kişi bileğini burktuğunda sakatlanmaya mahkumdur. Uzun etmeyelim, bundan kelli miniklerimizi de yanımıza alıp ailece esneyelim.

 Bu Çocuklar Nasıl Spor Yapmalı?

Yine bir hayal kurdurma faslıyla karşınızdayım. "Biraz mekik çekip bacak antrenmanı yapacağım" cümlesini duyunca yine yetişkin bir özne canlandı gözünüzde değil mi? Zihninizden bu görüntüyü hemen kaldıralım lütfen. Mekik mi çekiyorsunuz, alın çocuğunuzu yanınıza, o da çeksin. Zaten çocuğunuz siz ne yaparsanız ona özenecektir, seve seve yapar yani. Tabii burada bir taş da anne- babalara geliyor. Kişisel antrenman programları yazdığım, bedenine karşı bilinçli anne, babalardan hiçbirinde görmedim ki, evlatları Garfield gibi olsun. Çocuklarınızı o kursa bu kursa göndermeden önce kendiniz spor bilincinde olun, bedeninizle ilgili bilgi sahibi olun. Çocuğunuz zaten siz ne yaparsanız onu yapıyor, bu her konuda böyle...

 Bu Çocuklar Nasıl Spor Yapmalı?

Beden gelişimi ve beden keşfi aslında yaşam boyu süren ve bir sınırı olmayan, uçsuz bucaksız bir deniz. Fakat bu gelişim sürecini, affınıza sığınarak kabaca bir iki cümleyle basitleştireceğim. Bebeklik, çocukluk ve ergenlik döneminde, yani büyüme çağında, vücut şekillenir; belli bir güç, kondisyon, dayanıklılık ve esneklik altyapısı kazanırsınız. Daha sonraki yıllarda yaptığınız spor ve çalışmalarla bu altyapının üstüne koyarsınız. Bu yüzden bir çocuğun güç ve kondisyon çalışmaları yapması hiç de şaşılacak iş değildir, yapılacak iştir esasında. Fakat 5 yaşındaki minik Mücahit' i alıp, "oğlum Müco, gel bakayım şimdi senle kondisyon antrenmanı yapacağız" demek dünyanın en trajikomik vakası olacağından, bu durumu 'çocuklaştırmanız' lazım. Beraber bisiklet sürün, kumda top oynayın, ip atlayın, yüzme yarışı yapın, bazen de bunların hepsini harmanlayıp bir oyun yaratın. Mesela dört kişilik bir aileyseniz, iki takım olun; deniz kenarında olduğunuzu farz ederek bir oyun çıtlatıyorum size. İki oyuncu da denizde bir noktadan beklerken, oyunculardan biri yüzerek kıyıya çıkacak, kumda ileri bir noktadaki deniz topuna kadar koşup, topu denizdeki takım arkadaşına atacak, sonra da takım arkadaşı hurra başlayacak. Bu oyunda çocuk güç de çalışmış oluyor, kondisyon da, dayanıklılık da... Ama çaktırmadan, oyun oynar gibi. Demek istediğim, çocuğunuza sevmediği bir şeyi spor yapman gerekiyor diye yaptırmayın; basketbol kursuna gitmeyi sevmiyorsa, bırakın gitmesin.

Hep de kas, kemik diyecek değiliz ya, işin psikolojik tarafı da var! Çok iddialı ve açık bir şey söyleyeceğim; çocuklarınız, içinde bulunduğumuz toplumun çoğunun dahil olduğu gibi özgüvensizler tayfasına dahil olsun istemiyorsanız onları acilen sporla, mümkünse takım sporlarıyla veya birlikte yapılan bedensel aktivitelerle kaynaştırın. Hem özgüven, hem yaratıcılık, hem de vücut gelişimi için, imkanınız varsa, altın reçete dansla, çocuklarınız bir tanışıp kaynaşsınlar.

 Bu Çocuklar Nasıl Spor Yapmalı?

E, hadi durmayın o zaman; yanaklara birer öpücük, iki oyun bir yaramazlık arası, yalandan egzersizin tam sırası!

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.