Bu Çocuk Sürekli Hamburger mi Yiyecek?

Venüslüler Ekibi 25.05.2018

Bir parça patatesi en az yarım saat ağzında geveleyenden, “Yine mi kahvaltı edeceğiz? Ufff!” diyenine kadar çeşit çeşit “yemekten hoşlanmayan” çocuk var. Peki onlarla nasıl başa çıkılır?

Yemek seçen çocuğunuza “Ama başka bir şey yemiyor” diye sürekli hamburger ve çikolata verirseniz, hem yanlış beslenme alışkanlıkları kazandırmış hem de kendi işinizi büyük ölçüde zorlaştırmış olursunuz. Peki haşlanmış yumurtaya canavar görmüş gibi bakan, ıspanaktan fellik fellik kaçan çocuğunuza ne yapacaksınız?
Tabii ki yaratıcılığınızı kullanacak ve her annenin sahip olduğu üstün manipülasyon yeteneklerinizden yararlanacaksınız.


1. İnatlaşıp minik insanınızı küstürmeye gerek yok. Onun seçmesine izin verin. Mesela pazara birlikte çıkıp tezgahlardan beğendiği meyve ve sebzeleri seçmesine izin verin. Hatta belki eve gidince o malzemeleri kullanarak birlikte yemek yaparsınız. Mutfak çok kirlenecek ama olsun. Onu da beraber temizlersiniz.
2. Daha önce hiç pırasa yememiş bir çocuğun tabaktaki eciş bücüş sebzeyle ilk karşılaşması biraz travmatik olabilir. Yanında tanıdık bir yemek olursa, özellikle de pilav veya yoğurt gibi karıştırıp tatları dengeleyebileceği bir şeyse, yemesi daha kolay olacaktır. Yine mi beğenmedi? Kaşıkla peşinden koşmak yerine kendi haline bırakın, yemesin. Bir sonraki sefer farklı bir kombinasyonla denersiniz.
3. Domates sosu harikalar yaratır. Hemen hemen her yemekte kullanabilirsiniz. Şekli beğenilmeyen yemekleri gizler, tadı beğenilmeyen yemekleri tatlandırır. Yoğurt gibidir ama kullanım alanları daha geniştir. Ev yapımı bir domates sosu, her buzdolabında mutlaka bulunmalıdır.
4. Neşeli tabaklar ve yaratıcı isimlerle, her yemeği bir sırlar dünyasına dönüştürebilirsiniz. Sürekli hazırlamak zor olabilir ama yeni bir sebzeyle tanışma anında faydalıdır. Sonuçta Melis isimli çocuğunuz o portredeki brokolinin “Melis ağacı” olmadığını hemen öğrenmek zorunda değil, değil mi?
5. En önemli maddeyi sona sakladık. Çocuğunuz, sizden ne görürse aynısını yapmaya meyillidir. Siz sebze yerseniz, o da yer. Siz ekmeğe abanırsanız, o da ekmeksiz doymaz. Siz yemekten sonra dev bir dilim revani yiyip televizyon izlerseniz, günün birinde “Dengesiz besleniyorsun” dediğinizde sizi dinlemez.
Sonuç olarak, çocuğunuz yemek seçmemesi ve dengeli beslenmesi sizin elinizde. Bugün kazandıracağınız alışkanlıkların, çocuğunuzun gelecekteki davranışlarını belirleyeceğini unutmayın. Özel yöntemleriniz varsa, yorumlara yazıp diğer annelere de ilham vermeyi unutmayın.

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.