Bu Çocuğa Dikkat: Başakşehirli Cengiz Ünder

Barlas Sicimoğlu 24.08.2016

Geçen sene Altınordu'da dikkatleri üzerine çekmişti, bu sene Başakşehir'de bir yıldız olabilir. Genç, enerjik, heyecan verici ve daha 1997 doğumlu!

Ülke futbolumuz son yıllarda tabir-i caizse “kaoslardan kaos doğuruyor”. İdareci bazında bitmeyen tartışmalar, tribünlerdeki gerilim, hakem hataları artık futbolumuzda kanıksadığımız, gerçek futbolseverleri ise giderek futboldan soğutan acı gerçeklerimiz. Bütün bunların yanında, altyapıdan oyuncu yetiştirme bazında yaşadığımız ciddi sıkıntılar hepimizin bildiği bir gerçek. Alman sistemine emanet ettiğimiz Türk gençleriyle veya 11+5, 22+10, 8+24 gibi arasında muhakkak bir artı bulunan (bazen iki tane artı da olabiliyor) yabancı oyuncu formülleriyle günü kurtarmaya çalışsak da; herkesin malumudur ki her alanda olduğu gibi, futbolda da altyapı sağlam olmazsa sistem herhangi bir anda çöküverebiliyor. Neyse ki federasyon bu konuya ciddi eğilim göstermeye karar verdi de kaybolan yıllarımızın ardından gelecek yılları kazanma konusunda önemli hamleler planlanmaya başlandı. Elbette ki her şeyi devletten beklememek lazım. Hazıra dağ dayanmaz deyip “aykırı” davranan (neyse ki) kulüplerimiz de var. Futbolseverlerimizin iyi bildiği üzere, PTT 1. Lig’de mücadele eden İzmir kulübü Altınordu bu konuda öncü kulüplerimizden. Kırmızı lacivertli kulüp, oyuncu diyetetiğinden çocukların öğrenim kariyerlerine kadar her şeyi detaylandırdığı bir altyapı projesini birkaç senedir uygulamaya koyarak, bu konuda ülkemizde çoktan “model kulüp” olmuş durumda. Henüz sportif başarı olarak meyveleri toplamaya başlamasalar da bireysel olarak genç yetenekleriyle adlarından söz ettirmeye başladılar, tek tük de olsa. Çağlar Söyüncü bu konuda yakından tanıdığımız bir örnek. Vaktinde Fatih Terim'in Euro 2016 için A Milli Takım’a düşünmüş olduğu genç stoperi, Alman ekibi Freiburg kapıverdi. Çağlar’ın oyun görüşünü daha da gelişmek için emin ellerde olduğuna hemfikiriz. (Yaşasın üstün Alman teknolojisi!) Öte yandan Çağlar kadar ön plana çıkmamış, ama yeteneği kesinlikle Çağlar’dan aşağı kalmayacak, bu sene de Süper Lig’in konuşulmaya aday gençlerinden birini de göz önünde bulunduralım. Başakşehir’in sene başında kadrosuna kattığı 1997 doğumlu Cengiz Ünder’den bahsediyorum.

Bu Çocuğa Dikkat: Başakşehirli Cengiz Ünder

Genç Cengiz, Başakşehir’in kadrosuna dahil olana kadar belki de ülke sathında geçebileceği en doğru altyapı yollarından geçti. Balıkesir doğumlu Cengiz, ilk önce Bucaspor altyapısında, akabinde de Altınordu akademisinde geleceğe hazırlanırken; temeli sağlam verdiğini iyi bildiğimiz bu iki kulüp altyapısının, onun ilk profesyonel sezonunda 25 maçta 5 gollük performans göstermesinin önünü açtığı muhakkak (21 kez ilk onbir başlamış). Geçen sene Altınordu takımında ise 32 maçta 6 gollük bir performans gösterirken, yavaştan Süper Lig’e “ben geliyorum ağabeyler hazır olun” mesajı yolluyordu. Hatta Altınordu, Türkiye Kupası yolunda Iğdırspor karşısında kaza kurşununa gitmeseydi, belki de kupanın ileri turlarında büyüklerle maç yapma imkanı bulacak ve büyük olasılıkla rakip büyük takımın (artık dördünden hangisi denk gelirse) sol arka tarafını hallaç pamuğu gibi atacağı için, “scout”lar tarafından anca keşfedilecekti. (Dipnot olarak geçen sene Trabzonspor başkanı Muharrem Usta’nın Cengiz için nabız yokladığı haberlerinin çıktığını belirtelim.) Ama Başakşehir takımı, herkesten önce davranarak PTT 1. Lig’de kabına sığmayan Cengiz için Süper Lig kapılarını açtı.

Bu Çocuğa Dikkat: Başakşehirli Cengiz Ünder

Cengiz Ünder, geçen sene TRT’den izlediğim bir-iki Altınordu maçında gözüme çarpmıştı. Ama gözüme tabir-i caizse “vurması”, Rijeka - Başakşehir maçında oldu diyebiliriz. Başakşehir 2-1 yenikken Doka’nın yerine oyuna girdiğinde, herhalde çok az kişi bu çocuğun bu takıma “Avrupa’da iki maç daha” hediye edebileceğini düşünüyordu. Orta sahanın sağ açık tarafında da, sağ iç tarafında da oynayabilme meziyetleri olan bir oyuncu Cengiz. Rijeka maçında sağ koridoru Başakşehir lehine işletime sokması ve ceza sahasında yarattığı olumlu devinimler bir yana, verdiği estetik paslarla “ben Doka’dan daha Brezilyalıyım” diye bağırdı adeta sahada. Edin Visca’ya yaptığı muazzam asist ise cabası. Rijeka maçındaki yaklaşık yarım saatlik resitalinin ardından Fenerbahçe karşısında da görevini fazlasıyla yerine getirdiği için, Cengiz büyük olasılıkla (eğer büyük bir form düşüklüğü veya Allah korusun sakatlık falan yaşamazsa) Abdullah Avcı’nın “ne yaptığını bilen” takımının ilk on birine yerleşmiş gözüküyor. Cengiz’in oyun stilini ve dinamizmini Volkan Şen’in ilk parladığı yıllara benzetenler de var. Şu bir gerçek ki Cengiz Ünder, ilerleyen yıllarda orta sahanın sağı için milli takımımızın değişmezi olabilir. Elbette ki daha çok gelişim kaydetmesi gerek. Özellikle oyun heyecanını biraz daha dindirmesi ve soğukkanlılık kazanması, diğer bir deyişle yeteneklerini kaybetmeksizin biraz “Ergün Penbe” evrimi geçirmesi; Cengiz’i gerçekten tam anlamıyla çok yönlü bir orta saha yapar ki, o zaman Cengiz'in futbolu cidden tadından yenmez olur. Altınordu akademisinin son ürünü Cengiz Ünder için şimdi “Türk işi Devler Ligi” zamanı. Bakalım yarın Shaktar Donetsk deplasmanında Cengiz neler yapacak? Darısı, onun gerçek “Devler Ligi” sahnesinin heyecanını tattığı günlere.

(Yazıdaki görseller, Başakşehir FK'nün resmi internet sitesi www.ibfk.com.tr 'den alınmıştır.)

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.