BTK’dan Adil Kullanım Kotasıyla İlgili Yol Haritası

Zafer Babal 11.09.2016

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu, eylül ayında gerçekleştirdiği toplantı sonucunda Adil Kullanım Kotası (AKK) ile ilgili tavsiye kararlara imza attı.

Bir önceki yazımda Adil Kullanım Kotası’yla ilgili internet kullanıcılarının rahatsızlıklarını dile getirdiğini ifade etmiştim.(Bir önceki yazıma buradan ulaşabilirsiniz.)

BTK 2016 yılı itibariyle AKK meselesini gündemine almayı planlıyordu. Bu planlamasını da 1 Eylül itibariyle yaptığı toplantıyla gerçekleştirmiş oldu.

Türkiye'de internet bağlantı hızı

Gelişen teknoloji ile birlikte internete daha hızlı bağlanmak lüksten öte bir zorunluluk halini almış durumda. 2015 yılında açıklanan rapora göre Güney Kore ortalama 20,5 Mbps hız ile dünya lideri olurken, Türkiye bu listede 6,2 Mbps ile 34. sırada yer aldı. İfade edilen bu hızların ortalamaları yansıttığı gözden kaçırılmamalı, nitekim teknolojinin kalbi diyebileceğimiz ülkeler tarafından 600 Mbps bandındaki hızlar da yavaş yavaş son kullanıcılara sunulmaya başlandı.

BTK’dan Adil Kullanım Kotasıyla İlgili Yol Haritası

Genel itibariyle durum böyleyken BTK’nın karar almaktan ziyade AKK sistemini tartışmaya açması internet kullanıcılarını çok da memnun etmişe benzemiyor. Elinde yaptırım gücü olan bir kurumun ortaya koyduğu tavsiye kararlarını “Dağ fare doğurdu” şeklinde ele alırsak pek de yanlış söylemiş olmayız sanırım.

BTK karar metninde neler var?

Karar metninin giriş bölümünde artan hız ihtiyacının vurgulandığını görüyoruz. Bu başlangıç bizi umutlandırsa da tavsiye niteliğindeki kararlar, her ne kadar doğru yolda atılan adımlar olsa da ulaşmak istediğimiz hedef düşünüldüğünde çok küçük kalıyor. BTK’nın yayınladığı metnin tamamına buradan ulaşabilirsiniz. Özetleyecek olursak:

  • Adil Kullanım Kotası aşıldığında mevcut olarak uygulanan hız sınırı 3 Mbps’den 4,5 Mbps’ye çıkarılacak.
  • İnternet kullanımının yoğun olmadığı 02.00 - 08.00 arası AKK’ye dahil edilmeyecek.
  • Limitsiz (sınırsız) paketlerde ortalama 50 GB olarak uygulanan kota artırılacak.
  • 2018 yılının sonunda AKK’nin tamamen kaldırılması gündeme gelecek.
BTK’dan Adil Kullanım Kotasıyla İlgili Yol Haritası

Her ne kadar benim ifadelerim kesinlik bildirse de karar metni incelendiğinde bu ifadelerin havada kaldığı görülüyor. Bunun nedeni, karar metniyle ilgili olarak internet servis sağlayıcılarının da en geç iki ay içerisinde görüş bildirmesinin istenmesi. Yani internet hizmetini bize sunan şirketler tavsiye kararlarının bazılarının ya da hepsinin yeniden gözden geçirilmesini isteyebilir. BTK’nın ufak da olsa adımlar atmaya başladığı AKK konusunda servis sağlayıcılarının açıklamaları, izleyecekleri yol haritası merakla bekleniyor. Şu bir gerçek ki asgari ücretin 1300 TL olduğu bir ülkede tamamen limitsiz (AKK’siz) internetin 150 - 200 lira civarında olması pek de mantıkla izah edilebilir bir durum değil. Umarım, hizmet aldığımız bu şirketler müşteri memnuniyetini zaten yüksek kâr marjıyla verdikleri hizmetlere feda etmezler.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.