Bosna'da Yaşayan Bu Aile, Her Gün Bulutlara Dokunuyor

Defne Taktak 28.06.2016

Eğer siz de şehir hayatından iyice bunalanlardansanız, onların hayatına imreneceksiniz.

Herkesin hayali, şehir hayatından kurtulmak. Sessiz, sakin ve karmaşadan uzak bir şekilde, sebzeleriyle, hayvanlarıyla mutlu mesut yaşamak. Biz belki henüz bu hayalimizi gerçekleştiremeyeceğiz ama bakın Bosna Hersek'in dağ başındaki Loncari köyünde tek başına yaşayan aile, kayalıkların eteğinde kartal yuvasını andıran evleri ile bunu başarmışlar.

Bosna'da Yaşayan Bu Aile, Her Gün Bulutlara Dokunuyor

Burası, Bosna Hersek'in Gacko şehrine 40 kilometre uzaklıkta, bin metre rakımlı bir dağın zirvesinde bulunan Loncari köyü. Vuk ailesi, bu muhitte tek başlarına, doğayla iç içe yaşıyorlar. Tabii, ailenin yaşantısını görenler de bu güzel hayata imrenerek bakıyorlar.

Kayalıkların eteğinde kartal yuvasını andıran evlerinde, adeta bulutlara dokunarak yaşayan üç kişilik aile, temel ihtiyaçlarının tamamını ekip biçtikleri tarladan, inek, tavuk, arı ve balık gibi hayvanlarından sağlıyorlar. Bosna'daki savaşta kuşatma altındaki Saraybosna'da yaşayan, savaşın ardından baba Kamil Vuk'un doğup büyüdüğü Loncari köyüne yerleşip hayatlarına yeni bir sayfa açan aile, savaşta herkesin terk ettiği köyde bugün tek başına yaşıyor. Baba Kamil Vuk, 5 yıl önce döndükleri köye başkalarının da dönmesinin kendilerini mutlu edeceğini belirterek köye ilk geldiklerinde ahşaptan, terk edilmiş eski evlerinde kaldıklarını, daha sonra ise yeni evlerini inşa ettiklerini söylüyor. Köydeki tarlalarında sebze ve meyve yetiştirdiklerini söyleyen Kamil Vuk, "Burada yetiştirdiklerimizi satarak para kazanıyoruz. Yılda 2-3 ton patates satıyoruz. İneklerimiz de var. Geçimimizi bunlardan sağlıyoruz." diyor.

Yalnızca bir hastalık durumunda doktora ya da temel ihtiyaçlarını satın almak üzere markete gitmek için şehre iniyorlar. Bu, normal bir araç için zormuş. Ulaşım, yalnızca arazi araçları ile mümkün oluyormuş. Hatta Kamil Vuk, "Bir süre önce arkadaşlarımız ziyaretimize gelmek istedi. Arazi aracıyla onları aşağıdan aldım. Normal araçla buraya gelmek zor." diyor.

Kamil Bey'in eşi Ramiza Vuk da zorluklara rağmen Loncari'de yaşamanın kendisini çok mutlu ettiğini söylüyor. "Burada yeşillik var. Tavuklarım, yumurtalarım, sütüm, peynirim, kaymağım var. Hepsi ev yapımı. Burada mutluyum." diye de ekliyor.

Belki bir gün biz de böyle güzel bir hayat yaşar mıyız sizce?

Kaynak: AA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.