Bosch Parade: Su Üzerinde ve Sürreel!

Amanda Aman 22.06.2016

Bosch’u anıyoruz; gözlerimiz şaşkınlıkla, kocaman açılmış.

Takım elbiseli adamlar çimento karıştırıcılı sallarıyla sakin sakin kürek çekiyor. Uçan balıklar kayıklara bağlanmış. Bir denizkızının iskeleti nehrin üzerinde süzülüyor.

Yüzücüler, akrobatlar, koreograflar, müzisyenler, yönetmenler, pek çok gönüllü ile el ele verip her sene 15. yüzyıl ressamlarından Hieronymus Bosch‘u anmak için Hollanda’da bir araya geliyor. Sonuç: Görsel bir şölen, işitsel bir festival.

2010 yılından beri düzenlenen festivalin sanat direktörlüğünü Miesjel van Gerwen üstleniyor. Üstelik nehrin kıyılarında toplanan binlerce insan, bu töreni ücretsiz izleyebiliyor.

Bosch Parade: Su Üzerinde ve Sürreel!

Hieronymus Bosch, 15. yüzyılın dehalarından. Çağının oldukça ilerisinde, esrarengiz, dehşet dolu, sürreel ve kalabalık eserlerinde ana tema din ve ahlak. Muhafazakar Meryem Ana Kardeşlik Örgütü’nün seçkin üyelerinden olan Bosch, eserlerinde herhangi bir sansür uygulamaksızın cinsellik ve şehvete bol bol yer verdi - ne büyük tezat! İronik ve müstehcen tablolarında insan figürlerine çoğu zaman Doğu kültüründen esinlenmiş egzotik hayvanlar ve canavarlar eşlik ediyor.

Bosch Parade: Su Üzerinde ve Sürreel!

Bosch’un yaşadığı dönem olan, din kisvesi altında korku ile baskı altında tutulmaya çalışılan Ortaçağ’da, toplum sessiz ve sindirilmişti. Buna rağmen insanlar, günler süren pek çok şenlik ve geçit töreni düzenlerdi. Varolan toplumsal baskılara direniş niteliğindeki bu karnavallarda tabulara karşı çıkılır ve bol bol eğlenilirdi. Ahlaki değerlerin sorgulandığı eserlerinde bu karnaval havasına rastlamak mümkün.

Bosch Parade: Su Üzerinde ve Sürreel!

Festival, Bosch’un memleketi Hertogenbosch’ta düzenleniyor. Şehir, Bosch’un 500. ölüm yıl dönümü olan bu yaz, şimdiye dek düzenlenen en büyük retrospektif dahil olmak üzere pek çok sergi, dans şovu ve aktiviteye ev sahipliği yapıyor.

Bosch Parade: Su Üzerinde ve Sürreel!

Amanda Aman


Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.