Boşanma Kararı Çocuğa Nasıl Açıklanmalı?

Ece Tuğran 04.08.2016

Boşanma sürecinden, masum olduğu halde en çok etkilenen taraf şüphesiz çocuklar. Doğru stratejiler uygulanmadığı takdirde bu süreç, çocuğun geleceğine mal olabilir.

Bir ebeveynin çocuğuyla gireceği en zor diyaloglardan biri, boşanma kararını açıklamaktır. Ebeveynlerin kendi aralarındaki sorunlardan dolayı verdikleri bu karar, çocuğa doğru aktarılmadığında veya sağlıklı bir şekilde konuşulmadığında, çocuk üzerinde ciddi sorunlar yaratabilir. Çocuğun yaşını da göz önünde tutarak sürecin en doğru biçimde yönetilmesi, çocuğun geleceği için ciddi önem taşır.

Boşanma kararı kesinleştiğinde anne ve babanın kararı birlikte söylemesi en doğru davranıştır. Bu konuşma sırasında çocuğun kendini rahat hissettiği bir ortam seçilmelidir. Çocuğun boşanma kararını algılaması ve bu karara tepkisi, yaşı ve gelişim düzeyiyle doğrudan ilgilidir. Bu sebepten dolayı, her yaştaki çocuk için yaşına uygun farklı konuşma stratejileri geliştirilmelidir. Örneğin küçük çocuklar anne ve baba perspektifinden bakmakta güçlük çektikleri için sorunun kaynağında kendilerini görmeye ve kendilerini suçlamaya meyillidirler. Ergenlik dönemindeki çocuklar ise artık kadın erkek kimliklerini büyük ölçüde çizmiş, ilk duygusal ilişkilerine adım atmışlardır. İkili ilişkiler hakkında az çok kendi fikirlerini oluşturan bu çocuklar, anne ve babanın boşanma sürecini çocuğa aktarırken sergilediği yanlış tutumlar nedeniyle karşı cinsle ilişkilerinde hayat boyu sıkıntı yaşayabilirler.

Boşanma Kararı Çocuğa Nasıl Açıklanmalı?
Görsel kaynağı: Pinterest

Ebeveynler arasında boşanma kararı kesin olarak alındıktan sonra geciktirilmeden çocuğa söylenmelidir. Öncelikle çocuğu konuşma sırasında daha metanetli tutmak için anne ve babanın her zaman çocuğunun yanında olacağına garanti vermesi, çocuğun güvenini kazanması gerekir. Anne ve babanın hayatları ayrılsa bile, bu iki hayatta da çocuğun büyük bir yere sahip olduğu, hiçbir zaman bağlarının kopmayacağı üstüne basılarak belirtilmelidir.

Hem çocuk hem de ebeveynler için gerekli hazırlıklar yapıldıktan sonra, konuşma sırasında dikkat edilmesi gerekenler şöyle sıralanabilir:

  • Her çocuk boşanma kararını öğrendiğinde duygusal olarak bocalar ve derin bir üzüntü duyar. Bu üzüntü doğal ve olması gereken bir duygudur. Bu duygu durumunun sağlıklı bir şekilde atlatılabilmesi için çocuk konuşmaya teşvik edilmeli, içine kapanması önlenmelidir. Ebeveynler tarafından sık sık nasıl hissettiği sorulmalı, konuşma sırasında çocuğun fikirlerine önem verildiği hissettirilmelidir. Konuşturmak için baskı yapılmamalı, sabırla beklenmelidir. Çocuk kendini açmaya hazır olduğunda dikkatli bir şekilde duygularına eşlik edilmelidir.
  • Çocuklar boşanmanın sebebi hakkında oldukça meraklı olacaktır. Anne ve babasının ayrılmasını bir kalıba uyduramayan çocuklar suçu kendilerinde aramaya meyillidir. Bunu önlemek için bu kararın uzun bir düşünme sürecinin ardından alındığı, bu düşünme sürecinde ebeveynleri boşanmaya iten sebeplerin ne olduğu çocuğa açıkça ve anlayabileceği bir dilde anlatılmalıdır.
  • Çocuk, boşanma kararının ardından kendi geleceği için endişelenir. Yeterli sevgiyi ve ilgiyi göremeyeceğinden korkar. Bu yüzden çocuğa aile ilişkilerinin bozulmayacağı, sadece anne ve baba değil; hala, teyze, amca, dayı ve diğer aile üyeleriyle de ilişkilerinin devam edeceği anlatılmalıdır.
  • Çocuk boşanmanın ardından anne ve babasının düşman olacağı, bir daha hiç bir araya gelmeyeceği gibi düşüncelere kapılır. Bu durumda ebeveynler, çocuğun bu düşüncesini destekleyecek (örneğin birbirini kötülemek, çocuğu taraflar arasında hakem konumuna itmek) davranışlardan kaçınılmalıdır. Anne ve baba, evlilik bağları sona erse de çocukları için her zaman medenice ortak bir paydada buluşabileceğini çocuğa anlatmalıdır.
  • Çocuğun istekleri, talepleri ve düşüncelerine önem verilmelidir. Kendini sorumlu hissettirmeyecek bir şekilde her zaman çocuğun görüşlerinin dinlenmesi gerekir.
Boşanma Kararı Çocuğa Nasıl Açıklanmalı?
Görsel kaynağı: Pinterest

Çocuklar yaşlarına ve gelişim düzeylerine göre gruplandırılsa bile, her çocuğun kendi iç dünyasında yaşadığı bin bir çeşit duygu vardır. Bu yüzden uygun strateji ile konuşulsa dahi çocuk bu süreçte inkar, öfke, yoğun üzüntü hali, terk edilme korkusu, dışlanmışlık hissi, içe kapanıklık gibi farklı duygu durum değişiklikleri yaşayabilir. Bu gibi yoğun dışavurumlar gözlemlenen çocukların boşanma sürecinde ve sonrasında profesyonel yardım alması iyi bir tercihtir.

Kapak görseli: Pinterest

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.