Fenerbahçe 10 Numarasız Olmuyor

Sercan Sarıkaya 22.08.2016

Fenerbahçe'de '10 numara' bir sırt numarasından çok daha fazla anlam taşıyor.

Bazı takımların yerleşik bir futbol kültürü vardır. Bu kültür kolay kolay değişmez ve değişmesi de pek istenmez. Mesela Barcelona meşhur ‘tiki taka’ oyununu oynar, Bayern Münih sürekli hücum etmek ister (son yılların en başarılı teknik adamlarından olan Guardiola’yı, takımı hızlıca hücuma çıkartmadığı için gönderdiler). Örnekler çoğaltılabilir tabii. Fenerbahçe’de her zaman bir ’10 numara” arar gözler. Yani yetenekli bir playmaker (oyun kurucu). Özellikle Alex De Souza gibi bir oyuncuyu gördükten sonra kim gelse, meşhur deyimle “bir Alex değil” deyip geçtik.

Dünkü maçta tam olarak eksik olan yaratıcı bir oyuncuydu. Maçı izlemeyip istatistiklere baksam, Fenerbahçe’nin maç boyunca baskı kurduğunu düşünebilirdim. Topla oynama %68’e %32, şutlar 11’e 5, ortalar 35’e 8 hep Fenerbahçe lehine. İsabetli orta sayısına bakınca durum biraz ortaya çıkıyor. 8 orta isabetli olmuş ve isabetli olanlardan sadece biri tehlike yaratmış (Fernandao’nun direkte patlayan kafası). Yani Fenerbahçe rakip yarı alanda topla oynuyor ama tehlike yaratacak noktalara bir türlü topu taşıyamıyor. Grasshoppers maçında Salih Uçan etkili ve ümit verici bir oyun çıkardı ancak Süper Lig’de özellikle Anadolu takımları öyle geniş alanlar vermiyor. Salih’i adam adama marke ederek Fenerbahçe’nin oyununu kilitledi Başakşehir. Volkan Şen ve Alper Potuk da etkisiz kalınca, Hasan Ali Kaldırım’ın bindirmelerine kaldı Fenerbahçe. Haliyle, Emenike istediği topları alamadı ve etkisiz kaldı.

Fenerbahçe 10 Numarasız Olmuyor

Emre Belözoğlu’nun şaşırtmayan kırmızı kartından sonra oyun iyice Başakşehir sahasına yıkılsa da gollük pozisyonlara giremedi Fenerbahçe. Takımın başında henüz 2. maçına çıkan Dirk Advocaat, henüz takımla birbirini tanıma aşamasında. Volkan Şen ve Alper Potuk’u görmek istedi. İkinci yarı yapması gereken hamleleri de yaptı. Van Persie, Stoch ve Fernandao’yu oyuna aldı. Alper Potuk çok etkisiz, Volkan Şen ise hazır değildi. Takımda direkt kaleyi hedefleyen iki oyuncu var; biri Volkan Şen diğeri Stoch. Bu yüzden Stoch girince oyun biraz hareketlendi. Takımın sezon başında iyi çalışmadığı da 60. dakikadan sonra iyice ortaya çıktı. Oyuncular, sıklıkla 2 metre uzaktaki topa gidemedi. Ozan Tufan yine şaşırtmadı. Sanırım henüz kimsenin göremediği, onun da pek göstermek istemediği bir cevher var Ozan Tufan’da. Yanındaki arkadaşına atacağı pas bile tam olarak doğru yere gitmiyor, ya biraz ileri ya biraz geri.

Fenerbahçe 10 Numarasız Olmuyor

Kendi açısından çok başarılı bir taktikle oynadı Başakşehir. Maça şok presle başlayıp Mossoro'nun güzel golüyle öne geçtiler ve bunu korumayı seçtiler. Kaleci Volkan Babacan’a çok iş düşmedi. Fernadao’nun direkten dönen topunu tamamlamak isteyen Van Persie’nin, çok da iyi olmayan vuruşunu engelleyerek takımının maçı önde bitirmesine katkı yaptı. Hakemle ilgili söylenecek pek bir şey yok. Zaten söylenecek bir şey yoksa maçı iyi yönetmiştir. Kırmızı kartlar doğruydu. Nasıl olur bilmiyorum ama; şu galibiyetin üstüne yatmak isteyen oyuncuların, zırt pırt kendini yere bırakmasına bir çözüm bulunmalı. Sadece Başakşehir için söylemiyorum bunu. Yeri gelir Fenerbahçe Avrupa’da büyük bir takımla oynayıp aynı şeyi yapar. Futbolu çirkinleştiriyor, oyunu etik olmayan yollarla bitirmeye çalışan oyuncular.

Emre Belözoğlu’nun kırmızı kartı işleri biraz daha güçleştirse de istediğini aldı Başakşehir. Fenerbahçe’de ise oyunun kilitlendiği anlarda ortaya çıkıp fark yaratacak bir oyuncu aradı gözler.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.