Boru Değil D Vitamini

Ali İhsan Kaya 29.09.2016

‘Sen neymişsin be D vitamini’ diyeceğiniz bilgilerle geldik.

D vitamininin faydaları

D vitamini kalsiyum ve fosfor emiliminin düzenli bir hal almasını sağlayarak kemik ve dişlerimizin güçlenmesine yardımcı oluyor. Bu etkisi nedeniyle özellikle bebekler ve büyüme çağındaki çocuklar için D vitamini hayati bir öneme sahiptir. 6-18 aylık çocuklarda görülen bir kemik hastalığı olan raşitizmi önler. Bağırsakların düzenli çalışmasına olumlu bir etkisi vardır. Yeterli D vitamini alan kişilerde sindirim sistemi daha düzenli çalışmaktadır.

Yeni deri hücrelerinin oluşabilmesi için D vitamini gereklidir. Çocuklar için kemik geliştiren D vitamini, yaşlıların da kas gücünü artırarak fiziksel bir rahatlık sağlar. Düşmelerini önler. Sinir sisteminin dengeli çalışmasını devam ettirmesini de sağlar. Ayrıca enfeksiyonlara karşı mücadelede, kanser hücrelerinin büyümesini engellemede ve kalp sağlığının sürdürülmesinde çok önemli bir etkiye sahiptir.

Boru Değil D Vitamini

D vitaminin kilo vermeye etkisi

D vitaminin kilo vermedeki etkisi gerçekten büyüleyici. Beynimizin doyduğumuza ikna olabilmesi için vücudumuzun beyne leptin hormonu göndermesi gerekiyor. D vitamininin yeterince alınmaması bu hormonu azaltıyor ve açlık hissiniz artıyor. D vitamini eksikliği aşırı yemek ile sonuçlanabiliyor.

Kanımızda yeterli miktarda D vitamini bulunması yağ hücrelerinin işlevini yavaşlatıyor. Yağ oluşturma ve depolama işlevini yavaşlatan D vitamini kilo almanızı engelliyor. D vitamini eksikliği durumunda paratiroit ve kalsitrol hormonlarının miktarı artıyor. Bu hormonların artması yağ depolanmasını artırıyor.

D vitamini alımı özellikle göbek bölgesindeki yağların yakılmasını sağlıyor. Göbek bölgesindeki yağlanmanın en büyük nedenlerinden biri stres hormonu kortizoldür. D vitamini vücudumuzdaki kortizolün miktarını azaltmaktadır.

Boru Değil D Vitamini

D vitamini nereden alınır?

Gün içerisinde yeterli miktarda gün ışığı alıyorsanız vücudunuz gereken miktarda D vitamini üretebiliyor. Vücudumuzun üst kısmı çıplak bir şekilde 10-15 dakika güneş ışığında kalmak, günlük D vitamini ihtiyacımızı karşılamak için yeterlidir. Ten rengi açıldıkça güneş ışığında kalma ihtiyacımız da azalmaktadır. Yani çok esmer birisi 25 dakika güneşte kalırken, beyaz tenli birinin 10 dakika güneşte kalması gerekmektedir.

Besinlerden D vitamini almak istiyorsanız yumurta sarısı, yağlı balıklar, karaciğer, süt ve süt ürünleri tüketebilirsiniz. Yağlı balık olarak somon, tuna ve uskumru tercih edebilirsiniz. Ayrıca bazı tahıllarda da D vitamini bulunmaktadır.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.