Bordeaux'nun Dereleri Aksa Yukarı Aksa..

Gizem Gürkan 11.09.2016

Haydi güzelim, üzüm ezelim, bu sene de beraber gezelim!

Ve Eylül geldi! Deniz, kum, güneş üçlüsü kış uykusuna yatmaya giderken, gezginler boş durmak istemiyor. Ya sırt çantasını alıp aniden gitmek istiyor ya da şimdiden plan program yapalım da ağustos böceği gibi ortada kalmayalım diyorlar.

Bordeaux yazılır, bordo okunur

Gesi bağlarını gezdiniz, bitti, sıra geldi Bordeaux’nun bağbozumuna... Akla hemen şarap geliyor tabii, gelmesin mi? İçinden bal damlayan meyve üzümün böyle güzel bir içeceğe dönüşmesini adım adım izlerken, bir yandan da neden yeni bir şehir görmeyelim? O zaman sizleri birçok güzel şehir ile bağlantılı Fransa’nın güneybatısındaki Bordeaux’da kısa bir tura çıkaralım. Kısa diyorum çünkü 3 gün içinde yaşadığım deneyimleri paylaşacağım. Siz siz olun, en az 5 gün keyfini çıkarın, nedenini yazının sonunda paylaşacağım.

Bordeaux'da neler görülmeli?

Turumuza ilk sırada The Miroir d'eau ya da diğer adıyla Miroir des Quais ile başlıyoruz. Yani fotoğraflarda aynadaki yansımanız gibi çıkan görüntünün nasıl ortaya çıktığını nehrin karşısındaki bu güzel Bourse Meydanı’nda görüp klişe de olsa bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. :)

Bordeaux'nun Dereleri Aksa Yukarı Aksa..

Fransız Devrimi'nden kalanlar

Daha sonra diğer turistik yerler için Fransız Devrimi öncesine kadar ülkenin en büyük tiyatrosu unvanını koruyan Bordeaux Tiyatrosu’nu, ulusal anıt Bordeaux Katedrali’ni, Versay Sarayı’ndan ilham alınarak yapılan Bordeaux Halk Bahçesi’ni, Fransa’nın en eski çan kulelerinden Grosse Cloche’u, Garonne Nehri üzerindeki görkemli taş köprü Pont de Pierre’yi görebilirsiniz.

Bordeaux'nun Dereleri Aksa Yukarı Aksa..

Bağbozumu kaçırılmamalı

Şimdi sıra geldi 1 saatlik kısa bir yolculuğa, bağları yakından görmek istediğimiz sarı - kızıl - kahve tonlarının görsel şölene dönüştüğü Saint Emilion’a... Kemerleriniz bağlayın ve tadım yapacakcaksanız araba kiralamayın. Otobüs ya da treni seçin ama dönüş saatlerine bakmayı unutmadan, çünkü saat alternatifleri kısıtlı.

Dilerseniz bu küçük kasabanın meydanındaki danışma merkezinden tur satın alarak ya da spontan bir şekilde, sallana sallana gezebilirsiniz. Bol bol şarap tadarak, uygun olanları satın almayı unutmadan. Gün batımı da şahane oluyor, kaçırmayın!

Bordeaux'da ne yemeli?

Yüzlerde tatlı gülümsemeler ile beraber Bordeaux’nun tarih kokan sokaklarına geri dönüyoruz. Acıktığınızı unuttunuz ama harika bir yemeğe değer diyorsanız, en fazla bir saat sırada bekleyip içeri gireceğiniz, Fransız yemeklerine tezat İtalyan restoranı Peppone’de doyabilirsiniz. Sürpriz: İçkinizi alt katındaki mahzenden seçiyorsunuz.

Daha sonra seçenekler çok: Apollo, Bar a Vin du CIVB ve en keyifli La Comtesse.

Son olarak yazının başında bahsettiğim pişmanlığın sebebini açıklayayım. Bordeaux’ya kadar gelmişken zaman kısıtı nedeniyle gidemediğim, deniz ile kum tepelerinin birleştiği Arcachon ve plajı. Bir de sınır ülke İspanya'nın güzide kenti San Sebastian’ı ziyaret edememek. Kim bilir, belki benden önce siz görmüşsünüzdür ya da gideceksinizdir ve ben de sizin tavsiyelerinizle sırt çantamı kapıp yola çıkarım.

O zaman ne diyoruz Bordeaux için? Eylül’de gel Eylül’de!

Bordeaux'nun Dereleri Aksa Yukarı Aksa..

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.