Bölgesel İncelinmez, Bölgesel Sıkılaşılır

Gizem Kıyak 24.06.2016

N'ayır! N'olamaz! Bölgesel incelemiyoruz mu dedin kuzum? Günlerdir kalça çalışıyorum ya! Popodan yağ yakmadım mı ben şimdi?

Mekik mi çekmedim, ayaklarımın arasında koca pilates toplarıyla akrobat mı olmadım; aman daha neler neler! Sana sesleniyorum ey popo, ey göbek! Cevap ver bana! Yağları yaktım de ulen!

Popo: “Yaktım.”

Yağları yaktın mı diyorum sana!

Göbüş: “Yaktım.”

Yalan söylüyorsun! Yalağn!

Evet, yalan söylediler. Belki de "Aaa, sizin bel bölgenizde yağlanma var, hemen bir bel inceltme programı hazırlayalım size" diyen spor salonundaki hocanız da yalan söyledi.

Çünkü 'Bölgesel İncelme' diye bir şey yoook! Bölgesel sıkılaşma var yalnızca.

Bölgesel İncelinmez, Bölgesel Sıkılaşılır

Hani bir çizgi film vardı, hatırlar mısınız; böyle küçülüp insan vücudunun içine giriyordu çocuklar da orada bütün organları, sistemleri her bir şeycikleri öğrenip çıkıyorlardı. Şimdi neden bölgesel incelme diye bir şey olmadığını, vücudun egzersiz sırasında nasıl yağ yakabildiğini, aynen o çizgi filmde olduğu gibi vücudun içinde bir yolculuğa çıkalım da orada anlayalım istiyorum.

Farz edin ki küçülüp kendi bedeninizin içine gözlemci olarak girdiniz. O sırada da arkadaşlarınız, sevgiliniz size "Aman da hanimiş göbüş" esprisini tatlı olduklarını zannederek yapmasınlar diye "hanimiş göbüş eritme sporu" yapmaktasınız. Bakalım içeride neler dönüyor.

Bölgesel İncelinmez, Bölgesel Sıkılaşılır

Karın kasları alev alev yanmaktadır. Hali hazırda karbonhidrat ve glikojen depoları tükenmiş, kendine yeni enerji kaynakları aramaktadır. Merkezi sinir sistemimizden hipotalamus han'fendiler bu duruma biraz duyarlıdır, hemencecik anlar halden: ‘Hanimiş göbüş kaslarına' enerji lazım.

Emreder, "Hipofiz, çek or'dan bi' hormon!" Hipofiz durur mu? "İstediğin hormon olsun be abla!" der, yapıştırır cevabı.

Derken ACTH ve büyüme hormonu olan GH’ı kana vermiştir bile. ACTH, böbrek üstü bezlerini "Böbrek Üstü Kahvehanesi"nde tavla oynarken bulunca kendini tutamaz ve "Enerji lazım beyler, uyanın!" diyerek dürtüklediği bu bezlerden kortizol salgılanmasını sağlar. Kortizol de baktı ki, 'hanimiş göbüş kas hücrelerinin' solunumla enerji üretmesi için yakacağı hazırda glikoz kalmamış, koşar karaciğere.

Söylemeyi unutmuşum, Tekirdağlıdır kortizol. "Aman be ya kara kuru ciğerim, yağlardan yap bi' glikoz da te şu göbüş kaslarına verelim" der. Karaciğerde glikoneojenezi (yani yakılan yağlarınızdan glikoz elde edilmesi işlemi de diyebiliriz) başlatır. Büyüme hormonu GH da yağların yakılmasına ve spor sonrası kas yapılmasına yardımcı oluyor.

Peki bu yağlar özellikle sizin 'hanimiş göbüş' çevresinden mi yakılıyor? Hayır. Hormonlar kan ile tüm vücutta dolaşırlar ve bu bahsettiğim hormonlar tüm vücuttaki yağ depolarından yakmaya başlarlar. Dolayısıyla siz mekik çekerken özellikle göbeğinizdeki yağ depolarından harcamıyorsunuz, tüm vücudunuzdaki yağlardan harcıyorsunuz. Ama üzülmeyin, neyse ki sıkılaşma var!

Bölgesel İncelinmez, Bölgesel Sıkılaşılır

Bölgesel incelemediniz ama bölgesel sıkılaştınız mı daha ince görünecektir göbüş de popo da. Eh, bu noktada sıkılaşma için ne yapsak ne yapsak derken, ben naçizane egzersiz tavsiyelerimi söyleyeyim. Kollar sarkmasın istiyorsak misal, ben ağırlık çalışmalarından ziyade yerçekiminden faydalanıp kas dayanıklılığını artıran egzersizleri öneriyorum.

Kollarınızı iki yana, yere paralel şekilde gergince uzatın, avuçlar yere baksın, omuzlar yukarı kalkmasın. Bu şekilde gezerek dakikalarca kalın; kollar yanana dek. Arada ellerinizi bilekten yukarı çekin, avuç içi yere bakacak şekilde; kollarınızda gerginlik hissedeceksiniz bunu yaparken.

Karın içinse, düz mekikten ziyade karın kaslarını ‘hık’ diye sıkılı tutacak egzersizler yapın. Uzanın yere, iki bacağınızı yere 15 derecelik açı yapacak şekilde kaldırarak uzatın, burada 10 sayı bekleyin; sonra yere 45 derecelik açı yapacak şekilde kaldırın bacakları, 10 sayı burada bekleyin; ve en son bacaklar tam 90 derecedeyken 10 sayı kalın; ve tekrar 45 derece, 15 derecelerde 10’ar sayı bekleyin. Bu seti birkaç kez yapabilirsiniz.

Bir sıkı karın önerisi daha veriyorum: Sırt dik olacak şekilde yere oturun ve bacaklarınızı karnınıza doğru çekin. 16 sayı bacakları ileri uzatın, karnınıza doğru çekin. Bunu yaparken sadece poponuzun üzerinde dengede kalmanız gerekecek, sırt ise hep dik kalmalı.

Son olarak sütun bacaklara da bir el atalım. Bacak çok büyük bir uzvumuz ve bacak kasları çok büyük ve çeşitli kas gruplarından oluşuyor. Bu yüzden ben derim ki, yerde uzan bacağı indir kaldır hareketlerden ziyade, tüm bacağı ve hatta popoyu aktif kullandığınız dans, yüzme, bisiklet, ip atlama gibi aerobik egzersizlere yönelin. Hem daha zevkliler!

Bölgesel İncelinmez, Bölgesel Sıkılaşılır

Sıkı mıyım fıkı mıyım, manken gibi olur muyum?

Ah bu yazı bitince, sülün gibi olur boyum!


Gizem Kıyak


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.