Böke, Başkanlık Tartışmasını Eleştirdi

İnci Vardar 23.10.2016

Selin Sayek Böke, Başkanlık'ın her anıldığında Türk Lirası'nın değer kaybettiğini, Türk usulü başkanlığın tek adam rejimi olduğunu açıkladı.

Böke, Başkanlık Tartışmasını Eleştirdi

CHP Güzelbahçe İlçe Başkanlığı'nın Güzelbahçe Belediye Kültür Merkezi'nde düzenlediği 'Kadının Siyasetteki Yeri ve CHP'nin Ekonomi Politikaları' başlıklı söyleşinin konuğu CHP Genel Başkan Yardımcısı, Parti Sözcüsü ve İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke oldu. Böke, 15 Temmuz'da Türkiye'yi felaketten demokrasinin kurtardığını, ancak iktidarın uygulamaları nedeniyle ekim ayında gelinen noktada bugün Türkiye'nin ihtiyacının daha çok demokrasi olduğunu söyledi.

Türk tipi başkanlık sisteminin tek adamlık rejimi olduğunu öne süren Böke, Başkanlık'ın her anıldığında Türk Lirası'nın değer kaybettiğini, geçen hafta 8 kuruş kayıp gerçekleştiğini açıkladı.

Türkiye o gece özgür basını hatırladı

Özellikle muhalefet partililerinin, iktidara ve demokrasiye karşı yapılan her türlü darbe girişimine karşı olduklarını söylemesinin demokrasinin ne kadar içselleştirildiğini ve demokrasiye ihtiyaç duyulduğunu gösterdiğini kaydeden Selin Sayek Böke şöyle konuştu:

"Türkiye o gece bir de özgür basını hatırladı. Basın olması gerektiği gibi o gece o kadar özgürdü ki, tüm korku ve endişesine rağmen bir telefonla iktidar ve iktidarda oturanların sesini vatandaşın duymasını sağladı. O gece bize, eğer o parlamento daha iyi çalışırsa ve basın olması gerektiği gibi özgür olursa, o zaman darbeye zemin yaratacak imkan olmayacağını gösterdi. Bir de Cumhurbaşkanı'nın çağrısıyla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları anayasal hakları olan sokağa çıkma hakkını kullandı. Canları pahasına yaptılar. Bu darbeye engel olan demokrasinin ana temelleriydi. Parlamento, özgür basın ve sokağa çıkma anayasal hakkını özgürce kullanabilen vatandaştı."

Selin Sayek Böke sözlerine hükümeti eleştirerek devam etti.

"Bugün parlamentonun ayağına pranga vurmaya, onu yok saymaya, basını her gün daha da susturmaya çalışan, türkü çalan radyoları susturmaya çalışacak kadar gözü kararmış, sokakta laiklik, demokrasi, özgürlük talebiyle anayasal haklarını kullanan vatandaşın karşısına tomalarla dikilen bir iktidar var. 15 Temmuz'da Türkiye'yi felaketten demokrasi kurtardı. Bugün ihtiyacımız olan da daha çok demokrasidir."

Böke CHP olarak 15 Temmuz'da darbeye nasıl 'hayır' dedilerse, darbeyi fırsata çevirip sivil darbe yapmaya çalışanlara da 'dur' diyeceklerini belirtti.

'Başbakan'ı etkilemiyor olabilir'

CHP Genel Başkan Yardımcısı Böke, Başkanlık Sistemi'nin adı her anıldığında Türk Lirası'nın değer kaybettiğini ileri sürdü. Böke bu konuda şöyle dedi:

"Bu Başkanlığın aslında tek adam rejimi olmasından, ekonomi üzerinde belirsizlik ve gerginlik yaratmasıyla ortaya çıkıyor. Bu durum en hızlı kendini Türk Lirası'nın değer kaybetmesi, doların değer kazanmasıyla göstermiyor. Başbakan çıkıp 'Dolar bu. İner de çıkar da. Beni etkilemez' diyor. Onu etkilemiyor olabilir çünkü kasasında dolarlar var. Ama Türk Lirası kazanan Türkiye Cumhuriyeti'nin 78 milyon vatandaşını etkiliyor. Her 1 kuruşluk değer kaybı liradaki, Türkiye'deki şirketler 1.8 milyar TL zarar ediyor. Dolar üzerinde belirlenen köprü geçişlerinde dolar yükselince asgari ücretli vatandaş zarar ediyor. Bir hafta önce başkanlık dendiğinde Türk lirası anında 8 kuruş değer kaybetti."

'Türk tipi başkanlık tek adamlık rejimidir'

Selin Sayek Böke, Başkanlık'ın tek adam keyfiyeti, istediğini tutuklama rejimi, istediğine müfettiş gönderme, iflas ettirip kayyum atama, TL'yi değer kaybettirme rejimi olduğunu söyledi. İktidarın bugün yaşanılanın başkanlık rejimi olduğunu söylediklerini belirten Böke,

"Türk tipi başkanlık tek adamlık rejimidir. 78 milyon insan bir kişinin iki dudağı arasına sıkışmışız. Parlamenter sistem 78 milyonun seçtiği vekiller aracılığıyla sesini duyurduğu sistemdir" dedi.

Türkiye'deki demokrasi mücadelesinin kadınsız kazanılamayacağını belirten Böke, kadınının sadece eş ve anne olarak gören yaklaşımı kadını gittikçe sosyal ve ekonomik hayatın dışına ittiğini söyledi. Türkiye'de kadının siyasette yeterince etkin yer almadığını belirten Böke, siyaset yapan kadınlarını sayısını artması gerektiğini söyledi.

Kaynak: DHA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.