Boğaların Koşusu Başladı

İnci Vardar 07.07.2016

İspanya'nın boğa güreşleriyle ünlü festivali San Fermin'de bugün ilk boğalar sokaklara salındı.

Belgesellerde, haberlerde veya internette mutlaka görmüşsünüzdür; yılın belirli dönemlerinde İspanya'nın daracık sokaklarında pek çok insan ve hayli ürkütücü bir boğa birlikte koşarlar, sonra da boynuzlara hedef olmak ya da boğanın toynakları tarafından çiğnenmek suretiyle yaralanan kişi sayısı verilir. İşte o dönem yine başladı. İspanyollar bugün boğaları sokaklara saldılar, deli danalar gibi koşturup ara sıra eziliyorlar.

Boğaların Koşusu Başladı

San Fermín isimli bu festival, her yıl 6 Temmuz'da chupinazo isimli fişeğin ateşlenmesiyle başlıyor, 7 Temmuz sabahında boğaların koşusu başlıyor, 14 Temmuz'da da Pobre de Mí'nin söylenmesiyle sona eriyor.

Festivalin baş aktörü Saint Fermin isimli bir aziz. Bu kişinin 3. yüzyılda Pamplona'da yaşadığı varsayılıyor. Romalı bir senatörün oğluymuş, Hristiyan olmuş, sonra da Toulouse'da papazlık eğitimi alıp Pamplona'ya dönmüş, yörenin ilk piskoposu olmuş. Vaaz turlarından birini atarken, Fransa'nın Amiens kentinde kellesini kaybetmiş. Festivalin kaynağı olan rivayet ise Aziz Fermin'in kızgın boğalar tarafından kovalanıp sokaklarda sürüklendiğini anlatıyor. 12. yüzyılda kadar Pamplona'da hakkında yazılı bilgi bulunmayan Aziz Fermin, bu dönemlerde kilisenin şehitler listesine alınmış ve Aziz Francis Xavier'yle birlikte Navarre bölgesinin koruyucu azizlerinden biri olmuş.

Boğaların Koşusu Başladı

AA'nın haberine göre bu yıl festivalde bir ilk yaşanarak, chupinazo'nun belediye balkonundan ateşlenmesini belediye başkanı yerine halktan biri yaptı. Halk oylaması sonucu fişeği ateşlemeye hak kazanan 85 yaşındaki Jesus Llundain Zaragüeta adlı Pamplonalı, belediye balkonunda "Pamplonalılar, yaşasın San Fermin" diye bağırarak fişeği ateşledi. Fişeğin ateşlenmesi sırasında belediye binasının balkonlarından birine "Sığınmacılar hoş geldiniz" yazılı bir pankart asılması ve meydanda ETA ile bağımsız Bask devletini sembolize eden flamaların açılması dikkati çekti.

Boğaların Koşusu Başladı

Bulunan belgelere göre boğa güreşlerinin tarihi 14. yüzyıla dayanıyor ama ilk boğa güreşi alanı 1844 yılında açılmış. Boğa koşusuna ise ilk olarak 17 ve 18. yüzyıl belgelerinde rastlanıyor. Günümüzde festivalde Ernest Hemingway'in de büyük bir rolü var. Bu festivalin de içinde yer aldığı Güneş de Doğar romanıyla birlikte, San Fermin yurt dışından da bol bol ziyaretçi almaya başlamış. Bu yıl festival, Güneş de Doğar'ın yayımlanmasının 90. yılına denk geldiği için, Hemingway'le ilgili söyleşiler de düzenlenecekmiş. Bunun haricinde festival 410 kültürel aktiviteye ev sahipliği yapıyormuş.

Festivalin öne çıkan birkaç aktivitesinden biri, bugün yapılacak olan geçit töreni. Eski Pamplona sokaklarında Aziz Fermin'in 15. yüzyıldan kalma bir büstünü izleyerek başlayan yürüyüş, dev figürler ve onlara eşlik eden dansçılarla devam ediyor. Aşağıdaki gibi sahneler oluşuyor. Ayrıca merak edenler için burada hayli uzun bir videosu da var.

50 yılı aşkın zamandır devam eden bir festival geleneği de ''kükreme'' anlamına gelen El Struendo. Özellikle resmi programın dışında tutuluyor ve kalabalıkları daha rahat kontrol edebilmek için hafta içi bir günde gerçekleştiriliyormuş. 11.59'da şehir merkezinde toplanan kalabalık, olabildiğince fazla gürültü yapıyormuş. Peki neden? Çünkü festival.

Son olarak da festivalin bitişini belirten, ''Zavallı Ben'' olarak çevirebileceğimiz hüzünlü (ve enteresan bir şekilde hareketli) Pobre de Mí şarkısı söyleniyor ve mumlar yakılıyor. 1920'lerde başlayan bu gelenek dahilinde insanlar kırmızı mendillerini kaldırıp mumlarını yakıyorlar, yerel bir müzik grubuyla şarkılarını söylüyorlar, havai fişekler atılıyor ve belediye başkanı kapanış konuşmasını yapıyor. Şöyle fantastik bir görüntü ortaya çıkıyor:

Festival kuşkusuz eğlenceli, yakalanabilecek görüntüler kesin ''tam Instagram'a koymalık'', insanlar muhakkak çok neşeli. Gelin görün ki, ben bu festivale katılmış olsam boğalarla birlikte koşmaz, hatta ''Yürü be oğlum! Ez o insanı!'' diye tezahürat ederdim. Çünkü 850 metrelik bu yolun sonunda boğaları arena ve matador bekliyor. Bu yolda her gün 6 boğa koşuyor ve 18.30'da, binlerce insanın bakışları altında matadorlar tarafından öldürülüyorlar. Peki neden? Çünkü festival.

1925'ten beri encierro isimli bu koşularda 15 kişi ölmüş, her yıl 200-300 kişi de yaralanıyormuş.

Aferin boğalar. Savaşmadan pes etmek yok!

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.