Bodrum'un Nesi Meşhur?

Ege'nin incisi, dünyanın en güzel sahillerinden biri olan Bodrum'u anlatıveripdurum.

Bu senenin Ocak ayında İstanbul'daki işimden, sosyal hayatımdan, İstanbul'u paylaştığım diğer insanlarla ilgili olarak yaşadığım talihsizliklerden adeta yılarak ardıma bakmadan, koşa koşa Bodrum'a yerleştim. Burda bir kış, bir ilkbahar, bir yaz ve şimdi de bir sonbahar başlangıcı geçirmiş bulunuyorum. Çocukluğumdan beri her zaman aşık olduğum, hep temelli yaşamanın hayalini kurduğum bu büyük ölçekli köyle ilgili birkaç naçizane gözlemim oldu. Şimdi size bunları aktarmak isterim. Çünkü buraya yerleştiğimden beri geride bıraktığım tüm tanıdıklarımdan hep aynı soruyu duyuyorum: "Oraya nasıl kapağı attın, biz de istiyoruz!" Yani şimdi size mandalinden, Bodrum Kalesi'nden, Halikarnas Balıkçısı'ndan filan bahsetmeyeceğim, keza bunları zaten adımız gibi biliyoruz. Size Bodrum'un beyninin içinden geçenlerden bahsedeceğim biraz. Umarım "Kafayı kıralım da Bordum'a yerleşelim" diyen arkadaşlar için bir nebze faydalı olur bu yazı. :')

"Bodrum'da En Sık Karşılaşabileceğiniz Şeyler" Listesi yapsaydım şöyle olurdu sanırım:

1. Obez sokak köpekleri

2. Sokaklarda duvar üstlerinde duran boş bira şişeleri (yaz kış fark etmiyor, hep var onlar)

3. Ara ve dip sokaklarda gezen düşmancıl horozlar

Bu üçü yaz kış hayatımızın içinde. Şişman sokak köpekleri tarafından sevgi vermeye zorlandıktan sonra, boş bira şişesi saymaca oynayarak evinize gitmeye çalışırken, aniden oldukça fevri bir horozun saldırısına uğrayabilirsiniz. Ve bu horozların gerçekten acıması yok. :(

Bodrum'da sık karşılaşabileceğiniz bir başka durum da çöp kokusu. Bunun sebebi aslında biraz derin ve Bodrum halkının bir özelliğine dayanıyor: TEMBELLİK. İnsanlar genelde yaymaya bayıldıkları için belediye işçilerinden de çok bir şey beklememek lazım tabii.

Ben merkezde oturduğum için hep buralarda takılıyorum. Açıkçası çok da memnunum çünkü çocukluğumdan beri müdavimi olduğum tüm barlar, cafeler, restoranlar burada. Körfez Bar'da nefis 90'lar dinleyip Adamik'te biraz cool takıldıktan sonra Kule'de ter atıp Moonlight'ta denize ayaklarımı sokarak geceyi sonlandırmak dünyanın en büyük keyfi benim için. Yanı sıra tam bir British Pub kafasında takılan Çakıl da iş çıkışlarında adeta sözleşmişcesine tüm tanıdıkların buluşma noktası haline gelmiş durumda.

Bodrum'un Nesi Meşhur?

Ben house müzik seviyorum diyorsanız da New Old Club tam sizlik. Kaliteli müzik, güzel servis, ve kooooocaman mekan. Daha ne olsun?

Merkezde yeme içme anlamında en iyi balığından en güzel tapas'ına, her şeyi çok rahatlıkla bulabiliyorsunuz. Ama böbreğinizi masada bıraktırmayacak, hem kaliteli, hem mütevazi yerler arıyorsanız çok da güzel restoranlar, meyhaneler bulabilirsiniz. Mesela iki ortağının da çocukluk arkadaşım olduğu Arka Pizzeria'da İtalyan kalitesinde pizzalar ve makarnalar, neredeyse her ay güncellenen mis gibi şaraplar içebilir, bir sürü miniş detayla dolu dükkanda keyfinize keyif katabilirsiniz. Öğlenleri de lokal ev yemekleri oluyor menüde, fırsatınız olursa onları da deneyin mutlaka. Ama yine de carpaccio pizza gönlümüzün sultanı.

İstanbul, Beylerbeyi'ndeki İnciraltı Meyhanesi'ni biliyorsanız ve TABİİ Kİ seviyorsanız bir müjdem var. İnciraltı'nın ortağı burada mega bir meyhane açtı. İsmi İki Sandal. Meze ve balık reçetelerinin hepsi Ermeni, Rum ve Osmanlı arşivlerinden seçilmiş. İnanılmaz bir foodgazm noktası ve fiyatları da oldukça uygun. Balık turşusu ve BEYAZ FASULYELİ KALAMAR GÜVEÇİ denemezseniz bozuşuruz. Büyük harfle yazmamızın bi' sebebi var herhalde...

Ayrıca, Marina tarafındaki Musto'da ister peynir şarap, ister rakı balık yapabilir, çarşı içindeki Kalamare'de sübyeye ekmek banabilirsiniz. İkisinde de kaliteye oranla çok uygun hesap ödersiniz. Güleryüzlü servis de bonusu olur.

Ama en iyisini sona sakladım: Körfez Restoran. Körfez Bar'ın da sahibi olan Subaşıoğlu Ailesi'ne ait mekan (abartmıyorum) dünyanın en iyi balık yemeklerini yapıyor. Hasan amcamın balık çorbasının tadına bir bakın, zaten müdavim olacaksınız. O mezeleri, balıkları görünce rakı filan kendiliğinden beliriyor masada. Öyle bir lezzet!

Bodrum'a geldiniz, dönüyorsunuz, hediyelik bir şeyler alalım dediniz. Canım Kiraz'ımın kendi minik elleriyle drift wood başta olmak üzere türlü çeşit malzemeyle yaptığı objelere, takılara mutlaka bir bakmanız lazım. Kiki's Store çarşıda, minicik küçücük sevimli bir dükkan. Ben deli dükkanı diyorum çünkü içinde gerçekten ne ararsanız var. <3

Bodrum'un Nesi Meşhur?

Buraya taşınmadan önce 2011 yılında konvansiyonel ve dijital reklam işiyle uğraşıyordum. Öncesinde de 8 yılık aktif psikologluk geçmişim var. Şu an yaptığım iş ise DÖVMECİLİK. :D Her zaman illüstrasyona, resme ilgim olmuştur. Bu sayede yollarımız Deep Tattoo ve sahibi biricik Yakup Genç ile kesişti. Bodrum'da dövme fiyatları İstanbul'dan daha uygun olduğu için dövmesini burada yaptırmayı tercih eden pek çok kişi ile karşılaşıyoruz. Dövmelerinin tümünü İstanbul'da yaptırmış biri olarak, Yakup'un yaptığı işleri görünce hayatımda ilk kez derin bir pişmanlık yaşadığımı söyleyeyim. İnanılmaz titiz ve ince bir işçilikle, kendi özel yorumunu da katarak aklınızda ne varsa teninize işliyor Yakup. Cidden butik çalışılmış dövmeler istiyorsanız, bence bir göz atın yapılan işlere. (DÜKKANIMIZI DA ÖVMİYEK Mİ?)

Şimdi "Eylüle girdik, sonbaharda ne işimiz var Bodrum'da, neden bahsediyorsun sen çılgın?" diyenleriniz mutlaka olacaktır. Ve evet, ben bu yazıyı iki ay önce de yazmış olabilirdim. Şimdi yazmamın sebebi şu: Bodrum'un en güzel zamanları o canavar sıcakların hafiflediği, ortalığın ufaktan sakinleştiği, Bodrum'un bize kaldığı, sakinleştiği eylül - ekim aylarıdır. Bilen bilir. Hele kışı inanılmaz huzurlu ve güzel geçiyor Bodrum'un. Eğer buraya gelir de yazdıklarımı değerlendirmeye niyetlenirseniz, bana da bir ses edin. Yorumlarınızı gerçekten çok merak ediyorum.

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.