Bodrum Yine Yanıyor

İnci Vardar 28.07.2016

Asırlık çamlar bir haftada 11. kez alevlerin tehdidi altında.

Türkiye'nin en turistik noktalarından Bodrum, bir hafta içinde 11. kez orman yangınıyla karşı karşıya kaldı. Bugün de asırlık çam ağaçlarının bulunduğu 10 hektarlık alan küle döndü. Alevler havadan ve karadan müdahale ile 2.5 saatte güçlükle söndürülürken, kaçak olarak ağaç keserken ormanı yaktıklarından şüphelenilen 3 kişi polis tarafından gözaltına alındı.

Bugün saat 13.00 sıralarında Torba Mahallesi, Papazderesi Mevkisi'ndeki çam ağaçlarıyla kaplı ormanlık alandan alevler yükselmeye başladı. Bodrum'un çeşitli yerlerinde bir haftada çıkan bu 11'inci yangına Muğla Orman Bölge Müdürlüğü'ne ait iki söndürme helikopteri, iki uçak, 6 arazöz, 50 orman işçisi ve 8 itfaiye aracı sevk edildi. Rüzgarın etkisiyle kısa sürede yayılan alevlere havadan ve karadan müdahale sırasında tedbir amacıyla Bodrum- Söke Karayolu'nda ulaşım kontrollü olarak verilebildi.

Bodrum Yine Yanıyor

Yangınla Birlikte Panik de Büyüdü

Söndürme çalışmaları sırasında bir vatandaşın alevler arasında kaldığı yönündeki ihbar paniğe neden olurken, daha sonra bu kişinin bölgeden uzaklaştığı ortaya çıkınca herkes rahat bir nefes aldı. Alevlerin bir ara yakındaki bir akaryakıt istasyonuna 50 metre kadar yaklaşması da ayrı bir paniğe neden oldu. Bu bölgede yoğunlaşan ekipler su sıkarak alevleri akaryakıt istasyonuna ulaşmadan söndürdü.

Söndürme çalışmalarına katılanlardan iki görevli, alevler nedeniyle çeşitli yerlerinden hafif yaralandı. Yangının ormanda benzinli motorlu testere ile kaçak ağaç kesimi yapılırken çıktığının sanıldığı, şüpheli üç kişinin polis tarafından gözaltına alınarak Bodrum İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldüğü belirtildi. Alevler, havadan ve karadan müdahale ile 2.5 saatte güçlükle söndürülürken, 10 hektar alandaki çam ağaçları küle döndü. Soğutma çalışlarının halen sürdüğü bildirildi.

Vatandaşlar son bir haftadır Bodrum'da sık sık yaşanan orman yangınlarına tepki gösterdi. 48 yaşındaki Kemal Atıcı, çıkan yangınların büyük bölümünün insan kaynaklı olduğunu belirtip "Bu yangına da üç kişinin neden olduğu ortaya çıktı" diye konuştu.


Kaynak: DHA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.