Biz Nasıl İnsan Olacağız?

İnci Vardar 22.07.2016

Hayat siyah beyaz değil. Bazen griyi gözden kaçırmam benim bireysel utancım olsun ama sizin de empati kurabileceğinizden eminim.

Benim kim olduğum, ne olduğum, neye inandığım, nerede yaşadığım, sokağa ne için çıktığım önemli değil. Tek bilmeniz gereken, içime devasa bir taşın oturmuş olduğu. Eğer bu fotoğrafı gördüğünüzde siz de ilk olarak "Bunların derdi demokrasi değil, Orta Doğu’ya çevirdiler iyice burayı" diye düşündüyseniz, sizin de içinize otursun.

Biz Nasıl İnsan Olacağız?

Ben bu fotoğrafın hiç de düşündüğüm gibi bir sahne sunmadığını öğrendiğimden beri utanç içindeyim. O zamandan beri yazmak istiyorum ama her seferinde kafamın içindekiler ajitasyona dönüşüyor diye vazgeçip bekliyorum. Kimseye "Sizden olmayanı da anlamaya çalışın" demek istemiyorum ama yapın bunu, çünkü anlamaya çalışmadıkça ön yargılarımız büyüyor.

Bu yazıya başlamamın nedeni şu habere gelen yorumlar oldu. "Böyle mi oluyor kahramanlık?" diye sormuşlar. Evet efendim, tam olarak böyle oluyor. Soyadı Guevera, Gezmiş ya da Corrie olmasa da kendinden büyük bir gücün karşısına, ölüm ihtimalini bilerek dikilen kişiye filmlerde de gerçek yaşamda da kahraman diyoruz. Sağcısına da solcusuna da, sokağa askeri darbeye karşı durmak çıkanına da parkın yıkılmasını önlemek için çıkanına da aynı vicdanla yaklaşmazsak; kül yutmaz değil, sadece ikiyüzlü oluyoruz.

Biz Nasıl İnsan Olacağız?

Bugün sokakta olanların büyük bölümü Gezi’de polisin karşısına dikilmemişti. Pırıl pırıl bir geleceği olabilecek gençlerin kafaları gaz kapsülüyle patlatılırken, plastik mermilerle gözler çıkarılırken; birileri onları sokaktakilerin terörist olduğuna ikna etmiş, tek amacın demokratik yollarla seçilmiş hükümeti devirmek olduğuna inandırmıştı. Gezi Parkı’nın ateşlediği pek çok kişi de şimdi askeri darbe girişimine karşı sokaklara dökülenlerle bir arada değil. Köprüde gerçek mermilerle ateş açılırken, tanklar en az bir kişinin üstünden geçerken, yüzlercesi hayatını kaybetmişken; birileri de bu insanları korkak bir sürü, vahşi yobazlar gibi göstermeye çalışıyor.

Evet, aralarında teröristi, darbe yanlısı, korkağı, vahşisi, yobazı var. Ama bu durum direnen herkesi topa tutmayı haklı çıkarmaz.

Hepimizin bilmesi gereken bir şey var: Ne Gezi direnişçileri ne de bugün sokakları dolduranlar %100 steril gruplar. Ne Gezi başta haklıydı ve üç günden sonra bozdu; ne de darbe karşıtlığı ilk dakikasından itibaren bir yalakalar gösterisiydi. İkisi de onurlu birer direniş, istediği her şeyi yapabileceğini zannedenlere hadlerinin bildirildiği birer duruştu.

Ne zaman birbirimizin başarılarını küçük düşürmek için bu kadar uğraşmaya başladık biz? Ne zaman bizden olmayan her bir bireyin asıl niyetinin üzüm yemek değil de bağcıyı dövmek olduğuna inandık? Biz ne zaman yiğidin hakkını vermekten bu kadar uzaklaştık?

Bir askeri linç edenleri görüp başka bir askeri kurtarmak için dayak yiyenleri aynı sınıfa sokarsak ayıp etmiş oluruz. Polise çiçek uzatanları alkışlayıp diğer yanda taş atanları görmezden gelirsek hata yaparız. Her sakallıyı terörist, her dövmeliyi vatan haini diye yaftalarsak, bir araya gelip hep bir ağızdan "Ben her tür antidemokratik uygulamaya karşıyım" diyemeyiz; sesimiz ancak birbirimize hakaret edecek kadar çıkar.

Biz halkız. Üzerinde filler tepişirken ezilen çimenleriz. Aynı görüşte olmak, her fırsatta kucaklaşmak, hatta birbirimizi sevmek zorunda değiliz. Ama karşıt görüşteki herkesi de aptal, kandırılmış, yalancı, kötü niyetli görmekten vazgeçelim. Ve en azından gözgöze geldiğimizde nefretle bakmak yerine bir selamı esirgemeyelim. Bölüp yöneten, biz savaşırken elinde hesap makinesiyle izleyen ortak düşmanlarımız var ve hep olacak. Onlara birlikte direnmek yerine birbirimizi yemeyelim.

Doğduğumuz gün hepimiz sadece insandık. Ön yargıyı, korkuyu, nefreti öğrenip canavarlaştık. Birbirimizi yok etmeden, insan olduğumuzu yeniden hatırlamanın vakti gelmedi mi?


Kapak görseli: Fatih Alkan

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.