Bitkisel Sütlerin Kraliçesi Badem Sütü

Olgu Alibeygil 27.06.2016

Badem sütünün hem faydalarını anlatıyoruz hem de evde yapmanız için tarifini veriyoruz!

Hayvansal sütlerin insan için pek de sağlıklı olmadığının fazlaca tartışıldığı günümüzde bitkisel süt tüketimi hızla artıyor. Soya, pirinç, hindistan cevizi ve badem sütlerini satın alabileceğiniz gibi kendiniz de yapabilirsiniz. Tarifini vermeden önce, tadı ve faydalarıyla öne çıkan badem sütü hakkında bazı gerçeklere bakalım.

Bitkisel Sütlerin Kraliçesi Badem Sütü

1. Kalorisi düşüktür:

Bir bardak badem sütü sadece 30 kalori içerir. Buna karşılık bir bardak tam yağlı inek sütü 150, diyet süt 90, hindistan cevizi sütü 45, pirinç sütü 90, soya sütü 80 kalori içeriyor.

2. Cilde iyi gelir:

Bademin cilde faydaları malumunuz. Yoğun E vitamini içeren badem sütünü sadece içerek ya da yemeklerde değil, cilt temizliğinde de kullanabilirsiniz.

3. Dişleri ve kemikleri güçlendirir:

İçerdiği kalsiyum açısından da pek çok süt çeşidinin önünde yer alarak diş ve kemik sağlığında öne çıkar. Bir bardak badem sütünde 450, inek ve soya sütünde 300 mg kalsiyum bulunuyor.

Bitkisel Sütlerin Kraliçesi Badem Sütü

4. Kalbi korur:

Kolesterol değil, faydalı omega yağları içeren badem sütü sodyum açısından da zengin olduğu için kalbi korumaya yardımcı olur.

5. Kas sağlığı için çok iyidir.

İçeriğindeki protein, B vitamini ve demir, kas gelişimi ve sağlığının korunması için oldukça gerekli.

6. Tadı çok güzeldir.

Tadı öyle güzeldir ki, badem sütüyle yaptığınız tatlı ya da hamur işlerinde şeker miktarını azaltabilirsiniz. Kahveyle harika bir uyum içindedir. Kahveyi sek içebilen ben bile bazen sadece kahveye katmak için badem sütü yapıyorum.

Bitkisel Sütlerin Kraliçesi Badem Sütü

7. Hazırlaması kolaydır.

Badem sütünü satın almanıza gerek yok. Kendiniz de kolayca hazırlayabilirsiniz. İşte tarifi:

Kavrulmamış çiğ bademleri oda sıcaklığında suya koyarak bir gece bekletin.

Ertesi gün, beklettiğiniz suyu dökerek yeni temiz suyla yumuşamış bademleri yıkayın. Kabuklarını soyun. Suda beklediği için kabuklarının kolayca soyulduğunu göreceksiniz.

Bitkisel Sütlerin Kraliçesi Badem Sütü

Bademleri bir miktar temiz su katarak mikserden geçirin. Su miktarına istediğiniz yoğunluğa göre kendiniz karar verebilirsiniz. Bademler tamamen parçalanınca tülbent ya da çok ince tel süzgeçten geçirerek süzün.

Badem sütünüz hazır. Kalan posayı da atmayın; tatlılara veya pişireceğiniz ekmeklere katmak ya da cildinize peeling yapmak için saklayabilirsiniz.

Afiyet olsun!

Olgu Alibeygil


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.