Birinin Yalan Söylediği Nasıl Anlaşılır?

İrem Çamarası 05.10.2016

Birinin yalan söylediğinden mi şüpheleniyorsunuz? Bunu anlamanıza yardım edebiliriz…

Karşınızdaki kişinin size yalan söyleyip söylemediğini çözmeye çalışıyorsanız, emin olabilmeniz için birkaç şeye dikkat etmeniz gerekmektedir.

Tutarsızlık

Karşınızdaki kişi yalan söylüyorsa, büyük ihtimalle yaptıkları ile dedikleri arasında mutlaka bir tutarsızlık oluşacaktır. Bunu daha iyi ortaya çıkarabilmek için ani sorular sorabilirsiniz. Böylece kişi panikleyip daha fazla hata yapmaya başlayacaktır ayrıca sizi inandırmak için hızlı cevaplar vermeye çalışacağından kendini ele vermesi daha kolay olacaktır. Unutmayın, ne kadar çok soru o kadar çok tutarsızlık demek.

Davranışlarında değişiklik

Eğer karşınızdaki insan her zaman sakin biriyse ama şu an gayet heyecanlı bir hal içindeyse ya da her zaman kıpır kıpır olan kişi karşınızda sakinlikten ölecek boyuta geldiyse, yalan söylediği konusundaki şüphelerinizde büyük ihtimalle haklısınız demektir. Bunun sebebi kişinin psikolojik olarak kendi kendini sakinleştirmeye çalışırken her zaman olduğundan daha farklı bir ruh halinde olmasındandır.

Fazla ya da az detay

Normal bir soru karşısında fazlasıyla detay veriyorsa ya da sizin detaya inmek için sorduğunuz soruları üstü kapalı bir şekilde geçiştiriyorsa yalan söyleme ihtimali oldukça yüksektir. Bunun daha da kesinleşmesini istiyorsanız, sorularınızı cevaplandırırken gözlerini kaçırıp kaçırmadığına bakabilirsiniz. Gözlerini kaçırıyorsa, dudaklarıyla oynuyorsa ve saçını ya da yüzünü kaşıyorsa beden diliyle yalan söylediğini itiraf ediyor demektir.

Tekrarlarda bozulmalar

Yalan olduğundan şüphelendiğiniz bir olayı tekrar anlattırın. Her anlatmasında olay akışında değişimler oluyorsa, bir önceki dediği ile bir sonra dediği uyuşmuyorsa yalan söylüyordur.

Şikayet etme / suçlama

Karşınızdaki kişi her sorduğunuz soruya fazla tepki verip “Sen ne demek istiyorsun?” şeklinde suçlamalar ile size yaklaşıyorsa ya da sürekli bir olaydan şikayet etmeye, kendini acındırmaya başladıysa karşınızdakinin yalan söylediği artık netleşmiştir.

Yalan söyleyen bir insanı ne kadar iyi tanıyor olduğunuz, yalanı anlamanızda oldukça etkilidir. Her hareketini bildiğiniz insanın size yalan söylemesi oldukça zor olacaktır. Yüzdeki kızarmalar ya da yalan söylerken gülmeler gibi küçük detaylar ve yukarıda belirttiğimiz gibi önemli püf noktaları sizin işinizi kolaylaştıracak, kafanızdaki “acaba?” düşüncesini azaltmaya yardımcı olacaktır.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.