Biraz Ürpertici: Sanatçıların İntihar Etmeden Önceki Son Eserleri

Marjinol Ekibi 07.10.2017

Kimisi tamamlayıp etmiş, kimisi yarım bırakarak...

Maalesef, sanat dünyasına bir sürü eser kazandırmış çok değerli sanatçıların bir kısmı, intihar ederek yaşamlarına son vermiş. Keşke yapmasalarmış. Ama o ruh haliyle bile kimisi resmini tamamlayarak intihar etmiş, kimisi ise bitirene kadar bekleyememiş. Her durumda insan biraz ürküyor.

Yarım kalmış olsa da, tamamlanmış olsa da her durumda resimler biraz insanın içini ürpertiyor. Resme baktığınız zaman sanatçının o ruh haliyle kafasından geçenleri görebilmek gerçekten can sıkıcı.

Mesela;
Christopher Wood-Zebra And Parachute
resmiyle başlayalım.


Egzotik bir hayvan, ağır yaralı ya da ölü gibi duran paraşütlü biri.
Bu onun kendisini her yerde takip eden hayali takipçisi gibi yorumlandı. 1930 yılında da onu takip eden şeyden kaçmak için kendini trenin önüne attı.

John William Godward – Plajdaki Çıplak


Eserlerinde genel olarak çıplak kadınlar olan John William Godwad, daha sonra bu tekdüzelikten dolayı eserlerinde hem azalma oldu hem de bir süre sonra "demode" olarak anılmaya başlandı. Bu yüzden bunalıma giren John William Godward, 1922 yılında dünyanın kendisi ve Picasso için yeterince büyük olmadığını belirttiği notuyla intihar etti.

Nicolas De Stael – Konser

Rus asıllı sanatçı, Fransa'da yaşadı. 41 yaşındayken kendini pencereden atarak intihar etti. Hatta bu intiharın nedeninin bir kadın olduğu söylenir.

Mark Rothko - Untitled (Black On Gray)

Dairesinde ölü bulunduğu sabahın öncesinde büyük bir umutsuzluk ve depresyon hali içerisindeyken bu resmi yapmış.

Constance Mayer - Une Famille Dans La Desolation

26 Mayıs 1821 tarihinde, traş olduğu jilet ile kendi boğazını kesti. Üstelik yas tutan bir ailenin portresini tamamlamadan.

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.