Bir Yıldız Rus Teleskobuna Göz Kırptı

Süleyman Okan 30.08.2016

RATAN-600 teleskobuna düşen sinyalin, Güneş’e benzer bir yıldızdan gelmesi heyecan yarattı.

Kafkasların eteklerinde, yeşil mi yeşil bir çayırlıkta kurulu Rus Bilim Akademisi’nin Özel Astrofizik Gözlemevi’nin yakınında, dünyanın en geniş çaplı radyo teleskobu RATAN-600 gece gündüz uzayı dinliyor. Evet, biraz bakımsız, hatta tamir edilemez hasarları da var, bütçesi de kurulduğu cicim Soğuk Savaş yıllarını aratır cinsten. Ama halen çatır çatır işletilen, hatta gönüllülerin boş vakitlerinde yakalanan sinyalleri, olası dünya dışı zeka arayışı izlerini aradığı dev bir teleskop. Ve geçen hafta öğrendik ki o gönüllüler, çaktırmadan, bir yılı aşkın zamandır yakaladıkları bir sinyali kendilerine saklıyorlarmış.

Bir Yıldız Rus Teleskobuna Göz Kırptı

Dalga uzunluğu 2.7 cm ve amplitüdü 750 mJy olan mevzubahis sinyal ilk 15 Mayıs 2015 tarihinde, yıldız zamanı ile 18:01:15.65’te gözlemlendi. Böyle bir sinyalin normal şartlar altında gözlemlenme olasılığı ~2 X 10 -4 gibi ufak bir şans olunca, bir de sinyal Güneş’e aşırı benzeyen HD164595 yıldızından gelince, bir anda basit bir cızırtıdan, heyecan verici bir olasılığa dönüştü.

HD164595 Güneş’e o kadar benziyor ki, boyu 0.99 Güneş kadar, metalisitesi neredeyse aynı (-0.06), Güneş’le yaşıt veya 100 milyon yıl daha genç, sıcaklığı 5.790K (Güneş’inki 5.778K) ve solar parlaklık varyasyonu %0.1. Hatta kimileri kendisine Güneş 2.0 bile diyor.

Durum böyle olunca, vakit kaybetmeden SETI Kuzey Kalifornia’daki Allen Teleskop Dizilimi’ni ve METI Panama’daki Boquete Optik Gözlemevi’ni HD164595’e çevirdi. 29 Ağustos gecesi gelen veriler ise çok parlak değil. Şimdilik ilk yakalanan sinyalin tekrarı bulunamadı.

Bir Yıldız Rus Teleskobuna Göz Kırptı

Ars Technica’ın haberine göre ilk sinyalin yakalandığı dalga boyu ordular tarafından kullanıldığı için, gizli ve anlık bir sinyalin yakalanmış olması da mümkün. Ordular asla kısacık da olsa bir sinyalin varlığını ya da yokluğunu resmi olarak açıklamayacağından, sinyal Dünya kaynaklıysa asla bilemeyebiliriz. Eğer sinyal uzay kaynaklıysa, bunu da aradan geçen bazı tip meteorlar veya yıldızın oluşturduğu bir mikrolens efekti de yaratmış olabilir.

Ama işte tam olarak bu sebepleri elemek için gözler, kulaklar HD164595’e çevrildi. Birkaç haftalık gözlemin sonuçları, 27 Eylül tarihinde Meksika’da, Elon Musk’ın Mars’ı kolonize etme planlarını açıklayacağı 67. Uluslararası Uzay Kongresi’nde paylaşılacak.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.