Bir İmparator’un Sessiz Feryadı: Artık Emekli Olabilir Miyim?

Süleyman Okan 09.08.2016

82 yaşındaki Japon İmparatoru Akihito halkından kibarca kendini emekli etmesini diledi.

Google’ı açıp, henüz dört tanecik “ne za” harflerini yazdığınızda en tepede beliren, muhtemelen hepinizin kafasında şimdiden belirmiş olan bir cümle otomatik olarak karşımıza fırlıyor: “ne zaman emekli olurum”

Bir İmparator’un Sessiz Feryadı: Artık Emekli Olabilir Miyim?

Bu soruyu soran ve gencecik yaşında hayattan bezmiş insanlarımızın hayalini kurduğu yaşlar kaç olabilir? 40, belki 50, olmadı 60? Peki emekliliği beklerken tepemiz attığında istifa edebilme hakkının ne kadar büyük bir özgürlük olduğu kaçımızın aklına geldi?

Nazik, alçak gönüllü ve popüler mi popüler 125. Japon İmparatoru Akihito 82 yaşında ve artık emeklilik hayali kuruyor. Kendisi o kadar yorulmuş ki, dün yayınladığı 10 dakikalık kayıtta halkından artık kendisini azat etmesini üstü kapalı bir dille diledi ( konuşmanın tam İngilizce metni).

Evet, geçmişte Japon hükümdarı ilerleyen yaşlarında tahtı terk edip Budist manastırlarında ölümü bekleme özgürlüğüne sahipken, 19. yüzyıldan beri imparatorların tahtı terk etmesi veya emekli edilmesi uygun görülmüyor. 2. Dünya Savaşı’ndaki yenilgiden sonra Kasımpatı Tahtı’nın bütün politik gücü elinden alındığı için imparatorlar kendi isteklerine göre hareket edemiyorlar. Hatta politikaya karışmaları da yasak olduğu için, Akihito şu anki hükümetten yasayı değiştirmesini bile talep edemiyor.

Bir İmparator’un Sessiz Feryadı: Artık Emekli Olabilir Miyim?

İmparatorluğun tarafsızlığını bozmaktan çekinen Akihito, isteklerini açıkça dile getiremiyor; ama sevenleri feryadını duydu bile. Kendisine sıkı sıkıya bağlı halkı Akihito’nun emekliliğini destekliyor. “İmparatora saygıda kusur etmiyoruz ama onu sanki köleymiş gibi kullanıyoruz” diyor 34 yaşındaki Daisuke Kodaka, “O bizim sembolümüz ama insan hakları yok mu?"

Akihito, mütevazi yüzünü daha evvelden büyük bir mezara gömülmek yerine, halktan biriymiş gibi yakılarak ufak bir mezara, karısı Michiko ile yan yana defnedilmek isteyerek göstermişti. Hatta kendisi o kadar gözlerden uzak durmayı seven bir kişi ki, ilk defa televizyon yoluyla halka seslenmesi 2011 yılındaki Tōhoku depremi sonrasında olmuştu. Bir süredir sağlık problemleriyle de savaşan Akihito, sembolik görevini sekteye uğratmadan kendi gibi sessiz ve sempatik oğlu Naruhito’ya bırakmak istiyor. Belki de kim bilir, gözlerden uzak bir köşede bir mayo giyip güneşlenmek...

Ülkemizde dillerden düşmeyen halkının hizmetkarı yöneticiler bambaşka bir diyarda neye benziyormuş merak eden varsa, aşağıdaki kısa videoyu izleyebilir.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.