Bir Karabasanın Anatomisi

Marjinol Ekibi 06.10.2017

Bilinçaltından çıkanların bir videoya dönüşüp yine bilincin altını üstüne getirdiği bir noktadayız.


Son yıllarda korku filmlerinin yapısı büyük bir değişiklik gösterdi. Artık karanlıkların arasından fırlayıp insanı bir anlığına yerinden sıçratan canavarlar, korku filmi izleyicisini pek doyurmuyor. Bunun yerine Lars von Trier'nin öncülerinden biri olduğu, psikolojiye ve bilinçaltına oynama dönemine girmiş bulunuyoruz. Konular depresyon, stresin etkileri, yalnızlık, çaresizlik gibi, aslında en derinlerde yatan korkularımız üzerine şekilleniyor ve bizi izlerken korkutmasa da daha uzun süreli, daha rahatsız edici bir etki gösteriyor. Halka, korku ve psikolojiyi harmanlayıp bilinçaltını karıştıran filmlere iyi bir örnek sayılabilir. Sadece kuyunun içinden çıkan Samara değil, aralarda gördüğümüz karışık görüntüler de filmin rahatsız edici ögelerinden birkaçı.


Bu tip filmlerde, izlediklerimizin bize karabasan olarak geri dönmesi de şaşırtıcı değil.


Karabasan, bir diğer adıyla "uyku felci", uyandıktan hemen sonra veya seyrek olarak, uykuya dalmadan hemen önce, bedenin geçici olarak hareket edememesiyle karakterize edilen bir durum. İngiliz yönetmen Carla Mackinnon ise, Gölgelerde Sıkışmak (Squeezed by Shadows) isimli kısa filmiyle, bu durumun sürreel yapısını yine bilinçaltını kurcalayan bir videoyla incelemiş. Bu videoda uyku felci deneyimi yaşayanlar, tekinsiz görüntüler ve yarı uykulu sesler eşliğinde deneyimlerini yeniden hatırlayarak aktarıyor ve yattıkları yerde üstlerine çöken ağırlığı bir halüsinasyon gibi anlatıyorlar.


Wellcome Collection'ın Ruhsal Durumlar: Bilincin Sınırlarında Gezmek isimli sergisinin bir parçası olan bu çalışma, belki sizin de bilinçaltınıza işleyecek ve kendinizle ilgili yeni keşifler yapmanızı sağlayacak.

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.