Kadınlar İçin: Bir Kadın Eşittir Bir Ömür

S. Emre Özcan 08.10.2016

Turgut Uyar ve Ahmet Altan'la kadınlar üzerine hoş bir sohbet...

Bir kadının, bir erkeğin hayatındaki yeri ve önemi nedir?

Yer: Baktığın her yerde "sevdiğin kadın"dan bir parça vardır.

Önem: "Sevdiğin kadın"ın yanında daha önemli ne olabilir ki…

Dünyaya bir gök taşı çarpacak olsa "sevdiğin kadın" açık ara birinciliğini korumayı sürdürür. Çünkü gök taşının çarptığı gezegende, yani dünyada o da vardır ve sen onun nefes aldığı aynı atmosferde nefes almaktasındır. Zaten sevdiğin kadının içinde yer aldığı herhangi bir konuda (ki her konuda yer almaktadır), o daima en üst sıradadır, birincidir. Yani değer verdiğin ve verebileceğin her şeyi sevdiğin kadın üzerinde çoktan toplamıştır.

Hayatın artık sevdiğin ve aşık olduğun kadının kelimeleriyle paragraflara uzanmaktadır.

Kadınlar İçin: Bir Kadın Eşittir Bir Ömür

Ahmet Altan: "Hayatınız, Seçtiğiniz Kadındır"

Bir erkeği hayatın içinde kadınlar gezdirir, hayatın katları arasında kadınlar dolaştırır” der Ahmet Altan bir yazısında ve ekler:

Zevkli bir kadına rastlarsanız zevkiniz, bilgili bir kadına rastlarsanız bilginiz, esprili bir kadına rastlarsanız espriniz, zeki bir kadına rastlarsanız zekanız gelişir; yeni huysuzluklar, kaprisler, kavga nedenleri, acılar da öğrenirsiniz.

Hayat, kutsal kitaplarda anlatıldığı gibi kat kattır; Habil’in asma bahçeleri gibi teraslar halinde yükselir. Bir terastan bir terasa sizi kadınlar götürür. Ve bugün durduğunuz teras, seyrettiğiniz manzara, gördüğünüz hayat, yanınızdaki kadının terası, manzarası, hayatıdır; hayatın hangi katında durduğunuzu, yanınızdaki kadının durduğu kat belirler.

“Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır” sözü de çok yerinde bir sözdür. Deyimdeki güzel kadın, erkeğe destek olan, gerçek hayattaki bir kadın değil, sadece hayal ürünü bir kadın bile olsa o erkeğin başaramayacağı hiçbir şey yoktur. Sokrates der ya hani “Ne pahasına olursa olsun evlenin. Karınız iyi çıkarsa mutlu, kötü çıkarsa filozof olursunuz” diye, bu da işin bir üst safhasını özetler. Yani kadınlar hayatımızın mihenk taşıdır, kaderimizin nasıl şekilleneceğini "sevdiğimiz kadın" belirler.

Ahmet Altan'ın dediği gibi "hayatımız, seçtiğimiz kadındır", çünkü farkında olmadan "bir kadın değil, bir hayat seçeriz". Bizi biz yapacak olan artık sevdiğimiz ve aşık olduğumuz kadındır, tuvalimiz toz pembe bir gün doğumuna da boyanabilir, katran karası ve bulutlu bir gece yarısına da...

Kaderimiz sevdiğimiz ve aşık olduğumuz kadına bağlıdır.

Kadınlar İçin: Bir Kadın Eşittir Bir Ömür

Mecnun'un Leyla'sı, Ferhat'ın Şirin'i

Goethe’nin bir sözü vardır “İnsan kendini yalnızca insanda tanır ” diye. O sözü “Bir erkek kendini yalnızca bir kadında tanır” olarak değiştirebiliriz. Bir erkek bilmediği özelliklerini ancak bir kadınla keşfedebilir, kendi yeteneklerini ancak onunla birlikte yaratıcılığa dökebilir. Hangi erkek aşık olduğu kadın için birkaç mısra yazmamış, onun için boncuklarla süslediği küçük bir bileklik yapmamıştır ki? Kendini keşfederek ve yeteneklerinin farkına vararak, aşık olduğu kadın sayesinde büyümüş ve artık çocukluktan (bu 16 yaşında da olabilir 40 yaşında da) yetişkinliğe geçmiştir.

Bir erkeği olgunlaştıran en önemli faktör işte budur: "Aşık olduğu" bir kadın. "Aşık olduğu" ifadesini tırnak işaretleri içinde kullandım çünkü o kadını her türlü yüzeysel ve gelip geçici ilişkiden uzak tutmak istedim. Çünkü o kadın için yüzyıllar boyunca methiyeler düzülmüş, o kadın için tuvallere en güzel portreler resmedilmiştir. Divan şairleri o kadınların ok kirpiklerine, keman kaşlarına ve inci dişlerine vurulmuş, Mecnun "Leyla"sı için kendini çöllere vurmuş, Ferhat ise "Şirin"i için dağları delmeyi göze almıştır.

Peki delilik olarak nitelendirilecek bu tür eylemleri, bir erkeğe yaptıran duygu ve güç nedir? Mecnun ve Ferhat söz istiyor: "Sevdiğin ve aşık olduğun kadın" uğruna her türlü delilik az gelir.

Kadınlar İçin: Bir Kadın Eşittir Bir Ömür

Turgut Uyar: "Sabahları Acıkmayı Ondan Öğrendim"

Turgut Uyar'ın çok sevdiğim kısa bir şiiri vardır Kesiksiz Övgü isimli. Okumuş olanlar mısralardaki sevgi yoğunluğunu hemen hatırlar. Bir Necla vardır orada gökyüzüne baktıkça "bayıldım" diyen; bir de Turgut Uyar, sabahları acıkmayı "esmer güzeli"nden öğrenen:


Esmer güzeli Necla’nın baktıkça “bayıldım” dediği gökyüzü

İşte ben bunu mutlak yazmalıyım dedim

Karanlıkta dünyayı bir bir hatırlamak

Ben yeter dedikçe şehirlerin güzelleşmesi

Bir anda kendi kendime bulduğum mutlu gerçek

Bir kadın var beni onun iki eli, iki gözü kurtarır yaşamamaktan

Öyle hoşlanırım ki onunla yatmaktan utanırım artık


Sabahları acıkmayı ondan öğrendim.

Kadınlar İçin: Bir Kadın Eşittir Bir Ömür

"Kadın" öyle bir büyüye sahiptir ki hiç dikkat etmediğimiz küçük bir özelliği sayesinde bize okyanuslar kadar büyük yaşama sevinci katar ve bir tek saç teli kurtarır bizi "yaşamamaktan". Sabahları acıkmayı da kadınlardan öğreniriz, akşamları gökyüzüne bakıp martıları saymayı da... Mutlu olmaya dair ne varsa bize hep kadınlar kazandırmıştır ama "sevdiğimiz ve aşık olduğumuz kadınlar". Şarkılar kadınlarla daha bir anlamlı, filmler kadınların yanında hayatın özüne daha bir yakındır. Romanlar artık hayal ürünü olmaktan ibaret değil, hakikatin ta kendisi, heykeller beton yığını olmaktan öte, duyguların vücut bulmuş halidir. Bu dünya, bu galaksi, bu evren hiçbiri boşuna yaratılmamış, hepsi kendi görevlerini tamamlamak üzere belli bir yörünge üzerine bilerek yerleştirilmiştir. Herkesin, canlı cansız her şeyin, bizim bilmediğimiz gizli bir amacı ve belli bir görevi vardır. Biz erkeklerin de amacı ve görevi (hayallerini ve hedeflerini gerçekleştirmekle birlikte), bir kadını sevmek, ona aşık olmak ve aşık olduğu kadına bir ömür boyu sadık kalmaktır.

Gerçekten öyle midir?

Kadınlar İçin: Bir Kadın Eşittir Bir Ömür

Eğer öyleyse sevgili bekar hemcinslerim, bu erekselliğe uyup damat olmaya kendimizi hazırlamamız lazım. Ama dikkat edelim, dünya evine girmeden önce evin anahtarından bir tane de kendimize yaptıralım.

Maazallah, sonra içeride müebbet hapis cezasına çarptırılmayalım!

Kaynak:

Turgut Uyar, Büyük Saat - Bütün Şiirleri, YKY, (Dünyanın En Güzel Arabistanı).

Ahmet Altan, Bir Kadın Değil, Bir Hayat Seçersiniz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.