Bir İnsan Neden Google’da Çalışmak İstesin ki?

Siz fazla düşünmeden 5 neden sayabilirsiniz ama çalışanlara göre kazın ayağı pek de öyle değilmiş.Bu çalışan milleti resmen nankör. Google bile olsan yaranamıyorsun. Ama bi’ sor, niye?

Quora’da eski ve mevcut Google çalışanları arasında, işin kötü yanları üzerine bir sohbet dönmüş ve kirli çamaşırlar ortaya dökülmüş. Anlaşılan o ki, Google’da hayat pek de öyle “Kaydırakta ofis qeyfi XD” havasında geçmiyormuş.
Diyorlar ki, en iyi okullardan en iyi tipleri toplayınca herkes aşırı kalifiye eleman oluyor. Ama bir yandan da herkes birbirinin neredeyse tamamen aynısı. Aynı okullar, aynı dünya görüşü, aynı ilgi alanları derken, aslında orada çalışanlar birbirlerini biraz sıkıcı bulmaya başlıyorlar. Bir de tabii herkes aşırı süper olduğu için, dürüst eleştiri gibi bir konu yok. Eğer konuştuğunuz kişinin çok yakın arkadaşı ya da tanrı seviyesinde biri değilseniz, söylediklerinizin en ufak bir değer taşımayacağını kabul etmeniz gerekiyor.
Şirket, ölçülemeyen hiçbir şeye değer vermiyor. “Bakın yeni bir şey yaptım, kullanım kolaylığı sağlıyor” dediğinizde, bunu rakamlarla kanıtlamazsanız kimse dönüp bakmıyor bile. Aynı zamanda, projeler de nedensiz bir şekilde iptal edilebiliyormuş. Bu projelerde çalışanlar ise terfi istedikleri zaman “Kusura bakma canım, yaptığın işle bir fark yaratmadın” cevabını alıyormuş. Ama Google o kadar büyük ki, herhangi bir fark yaratmak zaten dünyanın en zor işlerinden biri. Bir de bu aşırı kalifiye elemanların bir kısmının Youtube’daki uygunsuz içeriği silmek veya bir butonun rengini test etmek için dünyanın en basit kodunu yazmak gibi işler yaptığını düşünürseniz, iş tatmini giderek düşüyor elbette.
Bir de siz çok çalıştığınızı düşünüyor olabilirsiniz ama Google çalışanlarının bir hayatı yok. Dillere pelesenk olmuş iş ve hayat dengesi Google’da geçerli değil çünkü mesai saatleri dışında hafta sonlarınızı ve bayram tatillerinizi de şirkette geçiriyorsunuz. Kimse size böyle yapmanızı söylemiyor. Sadece şirket kültürü bu şekilde oluşmuş ve kimse izin almıyor.
Yani ofisleri ne kadar güzel olursa olsun, ne kadar havalı bir şirkette çalışırlarsa çalışsınlar, Google insanları mutsuz. Siz yine yatıp kalkıp dünyanın en büyük şirketlerinden birinde çalışmadığınıza şükredin. Zaten bürokrasi de işleri çok yavaşlatıyor öyle ortamlarda. Bürokrasi fena.
Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.