Bir Doz Gençlik Aşısı

Amanda Aman 12.08.2016

Gençlerden kan nakli yaşlanmaya çözüm olabilir mi?

Silikon Vadisi kodamanı Peter Thiel, büyük ölümsüzlük hayranlarından. Biyoteknoloji servetini yaşlanma olarak bilinen biyolojik bozulmayı durdurma ve tersine çevirme araştırmalarına fon olarak kullanıyor. Son fikri bir nevi modern dünya vampirliği: Bedenine genç kanı enjekte ettirmek. Hemen hemen dünyadaki her kültürde çeşitli vampir efsaneleri var. Tüm mitlerde sivri dişli kahramanımız ölümsüzlüğünü korumak için yaşayanlardan kan emmelidir. Kanın hayat veren özelliğine duyulan ilgi ve inanç binlerce yıldır insanlarla birlikte.

Bir Doz Gençlik Aşısı

Konuyu ilk araştıran, New Yorklu bilim insanı Wanda Ruth Lunsford. Genç ve yaşlı birer fareyi sıkıca birbirlerine bağladı. Zaman içerisinde dolaşımları birbirine karışan farelerden yaşlı olanının beyninde büyüyen yeni neronlar tespit edildi. Ayrıca gençleşmişti de. Daha güçlü kalp atışı, büyük kaslar ve gri tüyler yerine kahverengi tüylere sahipti! Çalışma sonucunda Lunsford genç kanının yaşlanma sürecini tersine çevirebileceğine inandı.

Bir Doz Gençlik Aşısı

Daha sonra Harvard, Stanford ve California Üniversitesi laboratuvarlarında deney tekrarlandı ve aynı sonuçlara varıldı. Ek olarak yapılan bilimsel testlerde genç farelerden yaşlı farelere aktarılan kan plazması sayesinde yaşlı farelerde kas fonksiyonu, bilişsel performans ve koku alabilme yetisi gelişti. Hatta aynı çalışmada yaşlı fareden genç fareye yapılan kan transfüzyonu sonucu genç farelerde yaşlanma belirtileri hızlandı!

Bir Doz Gençlik Aşısı

Bunu sağlayan sebep, kan plazmasının kök hücreleri taşıma kabiliyetidir. Mayo Clinic’e göre bu hücreler vücudun hammaddelleridir. Kök hücrelerden yeni kök hücreler (kendini yenileme) veya spesifik fonksiyonlu hücreler (kan hücreleri, beyin hücreleri, kalp kası ya da kemik) gibi başka özel fonksiyonlara sahip diğer hücreler oluşur. Vücuttaki başka hiçbir hücrenin yeni hücre tipleri oluşturma yeteneği yoktur.

Bir Doz Gençlik Aşısı

Kök hücreler önemli ve güçlü; fakat 25 yaştan sonra vücutta bitiyorlar. Zaten bu sebepten araştırmacılar kan nakli için genç insanlarla çalışıyorlar. Çalışmalar tüm dünya çapında ivme kazanmış durumda. Amerika başta olmak üzere Çin ve Kore de aynı çizgiden devam ediyor. Kan, gelecekte Silikon Vadisi zenginlerinin anti-aging ilacı olabilir. Eğer başarılı olunursa, insanlık yararına daha objektif araştırmalar yapılabilir. En azından umudumuz o yönde.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.