Bir Devrin Sonu

Umut Tarı 25.09.2016

Takımlar yeni sezona hazırlanırken, yeni oyuncular draft edilip NBA'de ilk kez forma giymeye başlarken, tabiri caizse 'ligin asırlık çınarları' birer birer emekli olduklarını açıklıyorlar.

Takımlar yeni sezona hazırlanırken, yeni oyuncular draft edilip NBA'de ilk kez forma giymeye hazırlanırken, tabiri caizse ligin asırlık çınarları birer birer emekli olduklarını açıklıyorlar.

Bir Devrin Sonu

Dün öğleden sonra NBA sayfalarında Kevin Garnett'in emekli olduğu yazıyordu. Bu yazıyı görünce duygulanmamak mümkün değildi. Önce Kobe, devamında Tim Duncan, son olarak Kevin Garnett... Bu yaz adeta bir devrin kapanışı oldu. Geçtiğimiz sezon başı Kobe bu sezonun kendisi adına son sezon olacağını söylemişti. Herkes geçtiğimiz sezonu adeta Kobe sezonu tadında yaşarken, Duncan ve Garnett'in vedaları ile daha da ağır bir veda oldu bizim için.


Kevin Garnett çok önemli ve büyük bir oyuncuydu. Kariyerinde sadece 1 yüzüğü olsa da bu yüzüğü biz kazanmışçasına biliyoruz hikayesini.

Kevin Garnett'in kariyeri

Kariyerine Minnesota'da başlayıp 12 sene Minnesota'da oynadıktan sonra, takasla Boston Celtics'in yolunu tuttu ve Paul Pierce ve Ray Allen ile NBA'de en sevdiğimiz Big Three'lerden birini oluşturdu. Henüz ilk senelerinde, hâlâ unutulmayan LA Lakers ile serisini kazanıp şampiyonluk ipini göğüslediler. Kariyerindeki ilk ve tek yüzüğü bu senede kazandı. Kariyerinin devamında Boston ile 6 yıl geçiren KG, Paul Pierce ile birlikte takasla şampiyonluk adayı Brooklyn yolunu tuttu. Brooklyn'de işler pek istedikleri gibi gitmedi. Burada 2 sezon geçirdikten sonra, takas ile evinin yolunu tuttu ve Minnesota ile anlaştı Garnett. Kariyerindeki başarıları saymakla bitmez. Bu arada liseden direkt lige giden ilk oyuncu unvanı da Kevin Garnett'in.


Kariyerinde 1 NBA MVP'liği (2004), 15 defa All Star seçilme başarısı, 1 All Star MVP'liği (2003), 1 NBA Yılın Savunmacısı (2008), 4 defa yılın takımına seçilme, 4 NBA ribaund liderliği gibi birçok başarısı bulunmakta KG'nin. Ayrıca NBA tarihineki 25 bin sayı, 10 bin ribaund, 5 bin asist, 1.500 top çalma ve 1.500 bloğu geçen ilk ve tek oyuncu.

Hayranlık ve nefret bir arada

Kevin Garnett'i anlatmaya kelimeler yetmez. KG adeta hırs küpüydü, kazanmak için yapmayacağı şey yoktu. Zamanı geldiğinde adeta şov yapmaya hazırdı. Rakipleri küçük düşürmeyi severdi. Birçok insanın nefret ettiği yönüyse, sahada toksik bir oyuncuydu. Her şeye rağmen Kevin Garnett saygı duyulması gereken bir oyuncuydu. 2008 yılındaki LA Lakers serisi ile ben de dahil birçok insanı kendine hayran bırakmıştı. Sahada şınav çekecek kadar hırslı, herkesi posterleyen Blake Griffin'i (27 yaşında) 39 yaşında posterleyecek kadar yürekli, sahada birçok kavgaya karışacak kadar da deli bir oyuncuydu.

Kevin Garnett'in gidişiyle yüreklerimiz bir kez daha burkuldu. Eskiden sevdiğimiz ve hâlâ ligin değerli oyuncularından olan isimlerin basketbolu yavaş yavaş bırakıyor oluşu bizi üzüyor. Gelecek NBA starları illa olacaktır fakat hiçbiri sizin hayranı olduğunuz oyuncuların yerini tutmuyor maalesef.

BONUS

2008 NBA Finalleri'nde Kevin Garnett'in seriyi bitiren ve Boston Celtics'e şampiyonluğu getiren performansı. Videonun devamında ise şampiyonluk kutlamaları.

Kariyerinin bitiminde Kevin Garnett'e tek söylenecek şey var: ''Her şey için teşekkürler Kevin Garnett.''

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.