Bir Başarı Hikayesi: Jack Ma

Zafer Babal 17.09.2016

"Hiçbir başarı tesadüf eseri değildir!" sözü sizi ikna etmediyse, bir de Jack Ma'nın hayat hikayesine göz atın.

Karşılaştığımız her engel bizi ya yavaşlatacaktır ya da aşıldığında gücümüze güç katacaktır. Maalesef pes etmeyi mücadeleye her zaman tercih eden bir toplum haline geldik. İnternette en çok aranan kelime ve kelime gruplarına bakacak olursanız “ kolay yoldan para kazanmak” vb. kalıplarla karşılaşmanız olası.

Bir Başarı Hikayesi: Jack Ma

Bazı insanlar vardır ki işleri çoğu zaman rast gider. Attıkları her adım onlara kazanç, rahatlık ve refah olarak döner. Bazı insanlar da vardır ki her girişimleri başarısızlıkla sonuçlanır. (Ya da onların ifadesi bu yöndedir.) Birçok başarı hikayesi okumuşsunuzdur. Jack Ma’nın hayatı ise şimdiye kadar karşılaştıklarınızdan çok farklı. Sondan başa doğru gidersek mesele daha kolay anlaşılacaktır. Jack Ma, Alibaba ve bünyesinde bulunan Aliexpress’in kurucusu. Bloomberg’in 2015 yılındaki listesine göre bu şirketin değeri 38 milyar dolar. Çin’in en zengini, dünyanın ise en zengin 14. kişisi. (Kaynak: Bloomberg)

Bir Başarı Hikayesi: Jack Ma

Yokluktan Varlığa

Jack Ma bu serveti babasından kalan holdingler ya da iş kolları sayesinde elde etmemiş. Okul yılları başarısızlıkla sonuçlanan sınavlarla dolu. Üniversitede İngilizce Öğretmenliği bölümünü bile 3. denemesinde kazanabilmiş. Varlıklı bir ailenin çocuğu olmadığı için okurken çalışmak amacıyla KFC’ye başvurduğu yıllarda ilk 24 kişinin alındığı iş başvurunda 25. kişi olmayı başarmış(!). Polis olmaya çalışmış, o girişim de başarısızlıkla sonuçlanmış. Derken ülkesine gelen turistlere ücretsiz olarak rehberlik hizmeti vermeye başlamış. 9 yıl boyunca turistlerle bu iletişimi, Ma’nın yabancı dilinin gelişmesini sağlamanın yanında hayata farklı pencerelerden bakmayı öğretmiş ona. Hatta gerçek ismi olan Ma Youn'u, telaffuzunun zorluğu nedeniyle turist bir arkadaşının önerisi üzerine Jack Ma şeklinde kullanmaya başlamış.

Bir Başarı Hikayesi: Jack Ma

1995 yılındaki Amerika seyahati ise internetle ilk karşılaşmasıymış. Kendi ülkesiyle ilgili arama motorlarında bir şey bulamayışı Alibaba fikrinin ilk tohumları olmuş onun için. Filizlenmeye başlayan bu iş fikri için Alibaba isminin ortaya çıkışı da bir garson kız sayesinde olmuş. Jack Ma önce garson kıza, sonra çevresindekilere Alibaba ismini sorduğunda, herkesin Alibaba ve Kırk Haramilerden haberdar olduğunu fark etmiş. Dünyanın en büyük sanal alışveriş dükkanının ismi de “Açıl susam, açıl!” nidasıyla bir açılmış pir açılmış.

Bir Başarı Hikayesi: Jack Ma

Bu Da Forbes’a Kapak Olsun(!)

Şu anda yaklaşık 30 bin kişiyi bünyesinde çalıştıran Alibaba, New York borsasında da işlem görüyor. Bu başarı hikayesi de Jack Ma’yı Forbes dergisine kapak olan ilk Çinli iş adamı yapmış.

Zengin bir insanın çok daha zengin olmasını bir şekilde açıklayabilirsiniz. Jack Ma ise başarısızlıklarını kendine hayat tecrübesi yapmayı bilip mücadeleye devam etmesiyle muazzam bir servete ulaşmış. Pes etmek böylesine kolayken, sizce de zor olanı denemeye değmez mi?

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.