“Bilmiyorum” Demeyi Denediniz Mi?

Elif Nas Ünal 31.08.2016

“Bildiğim tek şey, hiçbir şey bilmediğimdir” diyen Sokrates'in Türk olmamasına şaşırmamak lazım.

Sokrates Türkiye’de yaşasaydı, çok sıkıntılı günler geçirirdi. Çünkü pek sevgili ülkemizde “bilmiyorum” kelimesini duymak nadir rastlanan bir durum. Burada herkes her şeyi “çok iyi” biliyor ve bildiğini sürekli olarak anlatmaktan kaçınmıyor. Bu bir hastalık mı, yoksa genlerimize işlenmiş bir kod mu? Bizim büyük çaresizliğimiz her şeyi bildiğimize inanmak mı? Cem Yılmaz, içinde bulunduğumuz bu vahim durumu yıllar önce “Faruk Eczanesi” esprisiyle şu şekilde gündeme getirmişti:

Herhangi bir ortamda, herhangi bir konu üzerine muhabbet edilirken arkadaşlarınızın arasında muhakkak bir “her şeyi bilen” vardır. En iyi restoranı, en iyi kafeyi, en iyi tatil merkezini ve en iyi filmleri hep o bilir. Bu çok sevgili arkadaş psikolojiden de çok iyi anlar, araba mekaniğinden de. Her şey ona sorulmalıdır, çünkü onda tüm soruların cevabı vardır. Yalnızca tüm soruların cevabı değil tabii, tüm soruların “en iyi” cevabı da her zaman ve her koşulda ondadır. Gerekirse size kuantum fiziğini bile bir çırpıda (kendi fevkalade cümleleriyle) anlatıverir.

“Bilmiyorum” Demeyi Denediniz Mi?

Bana göre, biz toplum olarak “bilmiyorum” kelimesinden korkuyoruz. Çünkü herhangi bir şeyi bilmediğimizi beyan ettiğimizde karşımızdakinin bizi “aptal” sanacağını düşünüyoruz. Her şeyi bilmek zorundaymışız gibi hissediyoruz. Bu zorunluluğun bizi kocaman egolu insanlara dönüştürdüğünün farkında değiliz. Bu egoların alt metninde korkunun yattığını göremiyoruz. Kurduğumuz cümlelerden eminiz, onların hatalı ya da eksik olma ihtimalleri yok ve biz her zaman haklıyız. Haklılığımızı ya da eksikliğimizi asla sorgulatmayız çünkü bizden başkasının daha fazlasını bilmesi mümkün değil. Okuduklarımızı, bize söylenenleri ve “çok iyi bildiklerimizi” asla sorgulamıyoruz çünkü altından çıkacaklarla baş etmeye hazır değiliz. Belki de, yarına nasıl uyanacağımızı bilmediğimizden “her şeyi biliyorum” kisvesi altına sığınıyoruz.

Ülkenin “her şeyi bilme” hastalığı değişir mi bilmem ama sizlere naçizane bir tavsiyem var; “bilmiyorum” demeye başlayın, her şeyi bilenlerden mümkün mertebe uzak durun ve daima sorgulayın…

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.