Bill Cunnhingham'ın Ardından

Berna Akkurt 15.07.2016

Moda ve sanat dünyasının mihenk taşlarından olan Cunningham’ın aramızdan ayrılmasının üzerinden 20 gün geçti. Boston’da doğup büyüyen efsane, 25 Haziran’da hayata gözlerini yumdu.

Moda ve sanat dünyası denildiğinde ismini andığımız efsanelerden biri olan Cunningham, 25 Haziran’da aramızdan ayrıldı. Harvard Üniversitesi’ndeki eğitimini yarıda bırakarak New York’a taşınan deha, daha Tommy Tom ve Scott Schuman’ın adları zikredilmezken sokaklarda fotoğraflar çekiyordu.

Bill Cunnhingham'ın Ardından

Şapkaya olan tutkusuyla bilinen Cunningham, bir süre sonra William J. isimli bir markaya şapka tasarlamaya başladı. Peşi sıra başladığı Fransa serüveninde sokak modasına iyice ısınan Bill, 1953’te New York’a dönmesine rağmen kokteyl şapkalar üretmeye devam ederek tutkuyla sevdiği alanda çalışmaya devam etti. Marilyn Monroe ve Katherine Hepburn gibi isimler sanatçının müşterileri arasında bulunmaktaydı. Cunningham ilerleyen zamanlarda Women’s Wear Daily ve Chicago Tribune için de içerik üretmeye başladı ve çektiği sokak fotoğraflarını 1978’de “On the Street” adıyla the New York Times’da bastı .

Bill Cunnhingham'ın Ardından

Fotoğraflarında doğallığa önem veren Cunningham için giyinip kuşanmış, dikkat çekmeye çalışan isimler, gala ve kırmızı halı gibi özel etkinlikler, insanların mevkileri ve ırkları hiçbir önem taşımamaktaydı fakat bu durum Anna Wintour’un da altını çizdiği gibi insanların onun için giyindiği gerçeğini değiştirmemekteydi. Onun karelerini asıl özel yapan şey samimi, içten, hayatın içinde kendi koşturmasına dalmış insanların özgün stilleriydi.

Bill Cunnhingham'ın Ardından

Aranızda henüz bu haftasonu ne yapacağına karar verememiş olanlarınız varsa, hayatı boyunca işiyle anılmak istenen Bill için yapılan “ Bill Cunningham New York” belgeselini izlemenizi öneririm. Herkese iyi hafta sonları.

Bill Cunnhingham'ın Ardından
Bill Cunnhingham'ın Ardından

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.