Bilimsel Yaklaşıyoruz: Kadınlar Gerçekten Erkeklerden Çok mu Konuşur?

Bıyıklılar Ekibi 28.05.2018

Vır vır da vır vır. Evet, doğru tahmin ettiniz, kadınlardan bahsediyoruz. Peki haklı mıyız? Kadınlar cidden bizden daha mı çok konuşuyor?


Profesör Marty Nemko’nın Psychology Today’deki makalesine göre hayır. E peki bize mi öyle geliyor, biz mi çok şikayetçiyiz, neden anlaşamıyoruz? Neden çiftlerin konuşmaları bir noktada diyalogdan monoloğa dönüyor, onlar konuşuyor, biz dinliyoruz; onlar anlatıyor, biz dinliyormuş gibi yapıyoruz?


Profesör Nemko’ya göre evet, aramızda bir ileşimsizlik var. Ve evet, bu iletişimsizliği aşmanın pek bir yolu yok. Aslında kadınların erkeklerden daha çok konuştuğu inancı gerçeği yansıtmıyor. Profesörün 3000 denekle gerçekleştirdiği araştırmaya göre kadınlar ve erkekler gün içinde aynı miktarda konuşuyor.Farklı olan, erkeklerin genellikle mantıki bir sebep sonuç ilişkisi kurmadan konuşmaya girişmemesi. Bu, erkeklerin mantıklı, kadınların ise mantıksız olduğu anlamına gelmiyor. Sadece erkeğin kendi düşünce sisteminde bir sebep sonuç ilişkisi kurmadan konuşmadığı anlamına geliyor. Yoksa bahsettiğimiz erkek son derece odun bir herif de olabilir, haliyle onun sebep sonuç ilişkisi de odunca olacaktır.


Evet, senden bahsediyoruz sevgilisine hala “Biraz abartmıyor musun aşkım” diyen kazma herif!


Evet, kadınların Venüs’ten, erkeklerin Mars’tan olduğunu bir kez daha kanıtladığımıza ve hiçbir çözüm önerisi üretemediğimize göre dağılabiliriz.

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.