Bilim ve Teknoloji Alanında FETÖ Çıkarması

Ezgi Özkurt 08.08.2016

FETÖ'yle mücadele devam ediyor.

Bilim ve Teknoloji Alanında FETÖ Çıkarması

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Arif Ergin, "FETÖ'cüler hem TÜBİTAK'tan hem de Türkiye'nin bilim ve teknoloji arenasından temizlenecek" dedi.

Darbe girişiminin ardından Türk milletinin bir araya gelip demokrasiye sahip çıkarak darbecilere gerekli cevabı verdiğini ifade eden Ergin, "OHAL ilan edilmesi ve ardından kanun hükmünde kararnamelerle, devlet içindeki malum yapının temizlenmesiyle ilgili kurumlar çalışma içinde. TÜBİTAK'ta da bu kurumlarda olduğu gibi çalışmalar yapılıyor" diye konuştu.

"30 yılda yapılanması gerçekleştirilen bir yapıyı iki günde sonuçları açıklanan kararnameyle bitirmek mümkün değil."

Ergin, TÜBİTAK'ın farklı özellikleri bulunduğuna dikkati çekerek, şöyle konuştu:

"17-25 Aralık sürecinden sonra TÜBİTAK en çok dikkati çeken kurumlardan biri oldu. Gerek eski davalarda verilmiş raporlar, dijital deliller konusunda gerekse teşvik edilen işler, gerekse Türkiye'nin teknolojisiyle ilgili yaptığı işlerin malum yapı tarafından nasıl ele geçirilmeye çalışıldığı konularında basına yansıma oldu. TÜBİTAK aslında 30 aydır bu mücadeleyi devam ettiriyor. O yüzden 15 Temmuz, bizim için işlerimizi daha da hızlandıracağımız bir dönemi başlattı. Ondan önce de gayretlerimiz devam ediyordu."

Ergin, TÜBİTAK'taki mücadelenin de iki boyutu bulunduğunu anlatarak, şunları söyledi:

"Birincisi, 30 yılda yapılanması gerçekleştirilen bir yapıyı iki günde sonuçları açıklanan kararnameyle bitirmek mümkün değil. Bu konudaki çabalar sürecek. İkincisi de öyle bir yapı düşünün ki, bunu insanlar ayakta tutuyor. Bilim ve teknoloji, beyin gücü olduğu için insanların destek verdikleri bir unsur. Bu insan unsurunun belirli bir yüzdesini çekip aldığınız zaman yaptığınız işleri de akamete uğratmakla karşı karşıyasınız. Dolayısıyla yakın ve uzak tehdit analizleri yapılıp neyin kritik olduğuna bakılarak bu iş belirli dalgalarla gerçekleştirilecek bir operasyondur. TÜBİTAK da bu operasyonda birkaçıncı basamağını geçen Cuma günü almıştır."

Ergin, çalışmalar yapılırken, masum insanlara zarar gelmemesi için azami ölçüde dikkat gösterildiğini vurgulayarak, sözlerini şöyle bitirdi:

"Bunun uzun sürmesinin bir sebebi de kurunun yanında yaşın da yanmaması. Buna dikkat ediyoruz. Tespitlerin net olması, TÜBİTAK'a yakışır şekilde olması için maksimum gayret sarf ediyoruz. Öte yandan bazı haberler çıkmıştı, bazı bilgilerin yurt dışına sızdırıldığına ilişkin. O haberler 2012 ve öncesini adreslemektedir. 2014-2015 yıllarında bizim gayretlerimizle bunların olmasına artık imkan ve ihtimal kalmadı. Burada asıl olan sistemdir. FETÖ'nün yaptığı sisteme paralel bir sistem oluşturarak işi kendi üzerine alma çalışmasıdır. Biz kendi sistemimizi devletimiz uğruna düzgün hale getirdiğimiz için bu kaçakların olması sıfıra kadar inmiştir."


Kaynak: AA

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.