Bilim Kurgu'nun Anti-Papa'sı: Charles Stross

Laird Raz Ludd 22.08.2016

10 parmağında 1000 marifet, bilim kurgu severim diyen herkesin tanıması gereken Charles Stross, kimdir ve neden harikadır, açıklıyorum.

Son 20 yıldır, ufkumuzu zorlayarak genişleten, yeni bir bilim-kurgu edebiyatı akımı içindeyiz. Akımın adının, bir müzik akımı olan New Wave of British Heavy Metal'la dalga geçmek için, New Wave of British Science-Fiction koyulması kuvvetle muhtemel. Charles Stross ya da Anti-Pope, bu akımın en parlak temsilcilerinden. Kitapları 12 dile çevrilmiş olsa da nedense Türkçe'ye çevrilmemiştir.

Tam zamanlı olarak yazarlığa başlamadan önce, 1970 ve 80'lerde White Dwarf dergisinde zamanın en popüler Fantastik Rol Yapma Oyunu (FRP) sistemi Advanced Dungeons and Dragons hakkında makaleler yazmıştır. Bu yıllarda yazdıkları Kaostan Doğmuş Githzerai, Githyanki ve Slaadlardır. Bunun dışında Kenderlerin bile korktuğu Death Knight da Charles kardeşimizin kabuslarımıza armağanıdır. Buraya kadar okuduktan sonra "Ee? Gerçek hayatta ne işe yaramış?" gibi bir babaanne sorusu sormadan tutamıyorsanız kendinizi, cevaben "Eczacıymış çocuk babaanne" diyebilirim. Evet hatta eczacılığın dışında bir bilgisayar dergisinde 10 sene Linux köşesini de yazmıştır. Ancak bunlar nedense benim içimde pek bir heyecan veya aydınlanma yaratmadı.

Kendisinin esas hayran toplamaya başlaması ise tüm dikkat odağını yazmaya çevirdiğinde oldu haliyle. Şu an yapay zeka, singularity ve robotların cinsel hayatı gibi cidden terimin hakkını vererek sert bilim kurgu yazmadığı zamanlarda, Lovecraftian casus gerilimi ve fantezi literatürünü güzelleştirmektedir.

Bilim Kurgu'nun Anti-Papa'sı: Charles Stross

Benim kalbimi kazanması ise demin yukarıda bahsettiğim Lovecraftian casus gerilimi serisi olan the Laundry Files'ın ilk kitabı Atrocity Archives ile oldu. Büyünün meta-matematiğin bir fonksiyonu olduğu bir dünyada İngiliz hükümetinin paranormal olaylarla uğraşan bürosunun normal davranmaya çalışan bir ajanının gözünden anlatılan seri, yer yer kitabı fırlatıp kahkahalarla gülmemize yol açarken çoğu zaman da olmayan ufuklara odaklanıp içimizden defalarca vay be dememize sebep oluyor. Howard Phillip Lovecraft'ın temellerini attığı varoluşsal gotik korku evreninin bir uzantısı olan bu dünya, gerçekliğin hemen yanında, var olmak için can atan, dokunaç ve ağız sayısı sıkça değişen öcülerle dolu. Kahramanımız Bob Howard sadece bu öcülerle değil, aynı zamanda birçok coğrafi şekilden daha yavaş hareket eden bürokrasi ile de boğuşuyor. Ana karakterin doldurması gereken formlar ve katılması gereken toplantılardan şikayet ederken, birden bire paralel boyutlardan birine açılan bir kapıyı kapatmakla görevlendirilmesi ve doğan Ay'ın üzerinde Hitler'in yüzünü görmesi gibi ani değişikliklerle heyecandan titremeye sebep olması ise gerçekten bağımlılık yaratıcı.

3 kere Hugo ödülünü kazanan Charles Stross, Accelerando adlı şaheserinde singularity öncesi, sırası ve hemen sonrasını anlatırken, okuyucuyu "Matrioshka Beyin" ve etin insan olmak için şart olup olmaması gibi olgularla tanıştırıyor. Hikayenin geçtiği tam tarihi kestiremediğimiz Glasshouse'da ise 21. yüzyıl hayatını anlamaya çalışan uzak torunlarımızın kafa karışıklığına gülerken, yadırgadıkları şeylerin yerine koydukları teknolojileri neden hala icat etmemiş olduğumuza da üzülebiliyoruz.

Bir seriye bağlı olmayan 6 kitabın yanında 5 adet seri altına toplanmış 23 kitabı bulunan Anti-Pope neredeyse elimizi attığımız her antolojide de bir kısa hikayeyle karşımıza çıkıyor. Henüz 51 yaşında olduğu göz önünde bulundurulursa, bir noktada eser sayısında Terry Pratchett'i yakalayacak gibi görünüyor.

Bilim Kurgu'nun Anti-Papa'sı: Charles Stross

Okumaya yeni karar vermiş kişiler için basitçe şöyle tavsiyeler verilebilir. Accelerando olası yakın gelecekler hakkında bir fikir sahibi olmanıza yardımcı olurken, Glasshouse çok uzak geleceklerden sadece birini anlatıyor. Şayet bir seks robotunun gözünden Güneş sistemimiz içinde seyahatin zorluğu ve değişik makineler arası cinselliği merak ediyorsanız Saturn's Children serisini okuyun. Eğer boyutlararası kaçakçılık hikayesi istiyorsanız Merchant Princes serisini, 15 dakika sonrasını merak ediyorsanız Halting State serisini ya da yaratılmış bir Tanrı'nın karşısında insanlığın halini merak ediyorsanız Eschaton serisini okuyun.

Bu kadar geniş bir yelpazeden konu seçip bilim kurguya süs yaparken, günlük hayatın kara mizahını da es geçmediği için her kesimden okuyucu bulabilecek ve bizi sürekli şekerci dükkanında gibi hissettirirken aynı zamanda uykularımızdan da eden Anti-Pope, Charles David George Stross iyi ki var. 18 Ekim'de doğum gününü kutlamayı unutmayın.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.