Bilim Kanıtladı: Türk İnsanının En Önemli Özelliği Zekası

İnci Vardar 04.09.2016

''Türk milleti zekidir!'' öylesine söylenmiş bir söz değil.

Türk milleti zekidir. Bundan şüphem yok. Bazen zekasını kullanmaya üşense, bazen de zekasına yakışır eğitim alamasa da bu yazının asıl konusu, Türk milletinin IQ seviyesi değil. Şu anda asıl yapmaya çalıştığım şey, ''Halkımız okumuyor'' önermesini test etmek.

Okuma testi bir süredir aklımdaydı ama dün arkadaşlar metrobüste karşılaştıkları sahneyi anlatana kadar çok da üzerinde durmamıştım. Metrobüsteki bir hanım kızımız açmış Facebook'unu, bir sayfada paylaşılan ve belli siyasi figürlerin fotoğrafını taşıyan her habere seri like basıyor. Haberlerin hiçbirini okumuyor. Varsa yoksa like, kalp emojisi, biraz daha goygoycu bir başlıksa gülmekten gözleri yaşarmış smiley.

Bilim Kanıtladı: Türk İnsanının En Önemli Özelliği Zekası

Hunharca like basmak ve ötesi

Buraya kadar okuduysanız, muhtemelen siz hunharca like basan, başlığı gördüğü gibi kıtlıktan çıkmışçasına share butonu arayan tiplerden değilsiniz. Ama bizim Facebook paylaşımlarına gelen yorumlardan görüyorum ki, bir konuda fikir sahibi olmak için öncelikle bilgi sahibi olmaya pek gerek duyulmuyor.

2014 yılında NPR kısacık bir yazı yayımlayıp bunu Facebook sayfasında da paylaşmış. ''Amerika neden artık okumuyor?'' başlıklı bu yazıda, ''Bize öyle geliyor ki, bazı takipçilerimiz, yazılarımızı okumadan yorum yapıyor. Eğer bu yazıyı okuyorsanız, yorum yapmayın'' demişler. Sonuç: 9819 paylaşım, 38.000 küsur beğeni, aralarında ''Çünkü aptal ve şişkoyuz'' gibi cümlelerin de bulunduğu 1700 civarı yorum.

Bilim Kanıtladı: Türk İnsanının En Önemli Özelliği Zekası

Paylaşımların %59'u hiç okunmuyor

Washington Post'un haberine göre benzer ama daha komik bir araştırma Science Post tarafından da yapılmış. Onların kullandıkları ileti, ''Facebook kullanıcılarının %70'i, yorum yapmadan önce bilimle ilgili makalelerin sadece başlığını okuyor'' olmuş. Makale içeriğini de bizim 'mıgırca' olarak bildiğimiz lorem ipsum dolor sit amet metni oluşturmuş. Sonrası komedi. Makaleyi kısa sürede 46.000 kişi paylaşmış.

Yine Washington Post'un haberinde geçen, Columbia Üniversitesi ve Fransız Ulusal Enstitüsü imzalı bir araştırma da sosyal medyada paylaşılan içeriklerinin %59'unun aslında hiç tıklanıp okunmadığını söylüyor.

Bilim Kanıtladı: Türk İnsanının En Önemli Özelliği Zekası

Peki neden?

Okumadan paylaşma alışkanlığı, günümüzün bilgiye erişim ve bilgi tüketimi teknikleriyle oldukça alakalı. Özetten fazlasını incelemeye vaktimiz yokmuş gibi davranıyoruz. Düpedüz üşengeçlik.

Diğer yandan Ursula K. LeGuin, ''Okurken Uyanık Kalmak'' isimli makalesinde, okumanın aslında hiçbir zaman geniş topluluklar tarafından benimsenmiş bir alışkanlık olmadığını anlatıyor. Tarihte uzunca bir dönem okumayı bilmeyen, okumakla ilgilenmeyen ya da sadece okumayı bildiği için güç sahibi olan insanlar varken, bazı dönemlerde okur yazarlığın yükseliş gösterdiğini söylüyor. Çok satanlara da değinen LeGuin, popüler kitapların edebi bir zevki tatmin etmek için değil, haklarında konuşabilmek için okunduğunu belirtiyor. Günümüzde hakkında konuşulan kitapların yerini dizilerin, filmlerin ve kedi videolarının aldığı da bir gerçek.

Türkiye'de yılda kaç kitap okunuyor?

Ursula K. LeGuin'in yazının başında belirttiği üzere, Amerikalıların %27'si yılda bir kitap bile okumuyormuş. 2012 yılına ait bir haber, ''Kütüphaneler Haftası dolayısıyla hazırlanan rapora göre bir Japon yılda ortalama 25, bir İsviçreli yılda ortalama 10, bir Fransız yılda ortalama 7, bir Türk ise 10 yılda ancak 1 kitap okuyor'' diyor. 2013 yılına ait bir haber ise ''Türkiye’de yılda kişi başına 6.4 kitap düşüyor. Ancak bu rakam Türkiye’de bir kişinin yılda 6.4 kitap okuduğu anlamına gelmiyor, zira rakamlara Milli Eğitim Bakanlığı’nın okullara ücretsiz dağıttığı 187 milyon ders kitabı da dahil'' diye açıklıyor.

Bilim Kanıtladı: Türk İnsanının En Önemli Özelliği Zekası

Henüz her yazısında milyonlara ulaşan bir site olmadığımız için minik araştırmam yüz binlerce paylaşımla sonuçlanmayabilir. Ama Ahmet Bey, Necla Hanım, genç Ayçasu, gözüm hepinizin üzerinde. ''Türk milleti zekidir!'' diye okumadan paylaşan herkesi buraya bir bir yazıyorum.

Üşenmeyip de buraya kadar okumuş olanlar, siz de yorumlarda yazının asıl içeriğini çaktırmayın, olur mu? Aramızdaki kolpacıları tek tek ortaya çıkaralım.

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.