Bilim İnsanları Richard Dawkins'i Sevmiyor Mu?

İnci Vardar 01.11.2016

Halkın bilime bakış açısı üzerine yapılan bir araştırmada, sorular arasında yer almamasına rağmen evrimci biyolog Richard Dawkins'in adı bol bol anıldı.

Bilim İnsanları Richard Dawkins'i Sevmiyor Mu?

The Independent'ta yayımlanan bir makaleye göre pek çok İngiliz bilim insanı, bilimi yanlış temsil ettiği ve halkı yanlış yönlendirdiği gerekçesiyle Richard Dawkins'i sevmediklerini açıklamışlar. Üstelik yapılan çalışmada Richard Dawkins'le ilgili soru sorulmamış bile.

Halkın bilime bakış açısı ve bilim insanların medyada görünürlükleri hakkındaki düşünceleri üzerinde yapılan çalışma, 8 ülkeden 20.000 bilim insanını kapsıyor. Birleşik Krallık'ta araştırmacılar rastgele seçilmiş 1.581 bilim insanıyla anket yapıyor ve bunların 137'siyle detaylı görüşmeler gerçekleştiriyorlar. Araştırmacılar Tanrı Yanılgısı, Kör Saatçi, Gen Bencildir gibi kitapların yazarı, evrimci biyolog Richard Dawkins hakkında herhangi bir soru sormamalarına rağmen 137 bilim insanından 48'i Dawkins'ten bahsediyor ve bunların %80'i, Dawkins'in bilimi yanlış temsil ettiğini belirtiyor.

Dawkins neden sevilmiyor?

Bahsi geçen 48 bilim insanının %20'si Dawkins'den övgüyle bahseder ve toplum içinde hayli önemli bir yerinin olduğunu söylerken, ona karşı olan pek çok bilim insanının dşndar olduğunu da eklemek gerek. Ayrıca araştırma, Dawkins'in çalışmalarına karşı olan Templeton Vakfı tarafından finanse ediliyor. Dolayısıyla makale başlığının "Richard Dawkins İngiliz bilim insanlarının çoğu tarafından sevilmiyor" olması şaşırtıcı sayılmaz.

Ancak herhangi bir dine inanmayan bilim insanları bile bazen Richard Dawkins'in, dine karşı çok fazla tavır aldığını ve bilimin ilgi alanı olması gereken sınırları gözünde gereğinden fazla büyüttüğünü belirtiyor. Nevada Üniversitesi asistan profesörlerinden David Johnson, bilimsel sınırların kişiden kişiye farklılık gösterdiğini, bir tanrıya inancın bazılarınca mantıksız görülebileceğini ancak neyin kutsal olduğu veya tanrının varlığı tartışmasının bilim sınırları içine alınamayacağını söylüyor.

Richard Dawkins'in hatası, ateizmi aşırı savunması.

Evrimci biyoloğu "kökten ateist" olarak tanımlayan bazı bilim insanları, Dawkins'in çalışmalarıyla dindarları yabancılaştırdığı ve onlara karşı bir anti-cihat düzenlediği görüşünde. Dawkins yanlısı bilim insanları ise çıkan sonuçların normal olduğunu söylüyorlar. "Yakın geçmişte Carl Sagan'ın bilimi popülerleştirmesine karşı olanlar vardı, hatta günümüzde bile Neil deGrasse Tyson, Bill Nye ve diğerlerinin davranışlarını eleştirenler bulunuyor," diyen Paul Fidalgo, "20.000 kişilik bir gruptan seçilen 137 kişi arasında yaklaşık 40 kişinin Dawkins'in bilim iletişimi yaklaşımına karşı olması kaçınılmaz" yorumunu yapıyor.

Makalenin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.